Fenomen „Solidarności” – wystawa w CSiK

32 komplety plansz, które przedstawiają ważne wydarzenia od strajków sierpniowych 1980 r. po wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 r. Wystawę Fenomen „Solidarności” można będzie oglądać w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie od 10 lutego.

Fenomen „Solidarności”. Migawki z dziejów Polski 1980-1981 to przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa przedstawiająca wydarzenia od strajków sierpniowych 1980 r. po wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 r. Ukazuje drogę, która doprowadziła do powstania NSZZ „Solidarność”, relacje Związku z komunistyczną władzą i stosunek społeczeństwa do „Solidarności” na tle najważniejszych wydarzeń życia politycznego, społecznego i gospodarczego kraju. Znaleźć można na niej fotografie znanych liderów „Solidarności” jak Lech Wałęsa czy Anna Walentynowicz, ale przede wszystkim nieznanych Polaków, którzy tworzyli ten ruch społeczny w swoich miejscach zamieszkania.

Wystawa przypomina, na czym polegał fenomen „Solidarności” – organizacji, do której zapisało się prawie dziewięć i pół miliona osób. Była to organizacja pokojowa działająca w kraju, w którego historii wiele było powstań i wystąpień zbrojnych. Nawet po wprowadzeniu stanu wojennego, pomimo agresji ze strony władz, udało się zachować sposób działania bez przemocy, kierując się współodpowiedzialnością za losy państwa.

Autorami wystawy są: dr Łukasz Kamiński, Anna Piekarska, Agnieszka Rudzińska, Tomasz Gleb i Sylwia Szafrańska.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej na 30. rocznicą powstania „Solidarności”. Od tego czasu prezentowana była w wielu miejscach w kraju i zagranicą.

Od 10 do 17 lutego wystawę będzie można oglądać w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie – na dolnym i górnym holu. 13 lutego (poniedziałek) o godzinie 13:00 odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy, na które zapraszają: wicemarszałek Senatu Maria Koc, poseł Grzegorz Woźniak oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.