Koncertowo od Romantyczności do współczesności

Czy Mickiewicza można zagrać i zaśpiewać? Można i to jak! Utwory poetyckie romantycznych wieszczów we współczesnych aranżacjach zespołu Piramidy można było usłyszeć wczoraj w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Na scenie zabrzmiały także wiersze współczesnych lokalnych twórców w wykonaniu formacji Namotane.

„Romantyczność” – utwór Adama Mickiewicza, który zapoczątkował epokę romantyzmu, a także między innymi „Do M***”, „Sen”, „Przed wichrami i szronem”, „Dwa słowa”, „Nieznajomej – dalekiej”, „Zaloty”, „Stepy akermańskie”, „Pchła i rabin”, „Żona uparta” w nowoczesnych aranżacjach wykonali przed garwolińską publicznością zespół Piramidy.

Muzycy pokazali Mickiewicza nie jako poetę, który jest tylko symbolem, pomnikiem i autorem „Pana Tadeusza”, ale jako kogoś, kto potrafił pięknie pisać o miłości. Podczas koncertu było czasem wesoło i humorystycznie, czasem nostalgicznie, a nawet wzruszająco. Nie zabrakło też miejsca na wspólne pośpiewanie z publicznością. Koncert uzupełnił utwór Cypriana Kamila Norwida – legendarna „Moja piosnka – Tęskno mi Panie” oraz, na specjalne życzenie, „Testament mój” Juliusza Słowackiego.

Na scenie wystąpili: Piotr Kajetan Matczuk – śpiew, gitara akustyczna, instrumenty klawiszowe, Artur Chyb – śpiew, banjo, gitara akustyczna, Tomasz Imienowski – śpiew, gitara basowa, Dawid Lipka – śpiew, trąbka, Tomasz Paszko – śpiew, perkusja.

Zespół Piramidy istnieje na polskiej scenie od 2009 roku i ma na swoim koncie 4 płyty oraz koncerty w wielu miejscach w Polsce i na świecie, m. in. w Berlinie, Monachium, Luksemburgu, Genewie. Piramidy akompaniują także w różnych projektach teatralnych z czołówką polskich aktorów, m.in. stanowią zespół Krzysztofa Tyńca (Teatr Ateneum w Warszawie). Koncerty zespołu transmitowane były wielokrotnie przez Telewizję Polską. Zespół wystąpił w Garwolinie w 2017 roku z piosenkami Bułata Okudżawy.

Wczorajszy koncert odbywający się w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miał też swój wymiar lokalny. Na scenie wystąpił zespół Namotane, który właśnie kończy swoją debiutancką płytę pt. „Cogito”. Znajdzie się na niej 10 kompozycji do wierszy naszych lokalnych twórców. Pięć z nich można było usłyszeć wczoraj. Zespół zagrał w składzie Maryla Oklesińska, Rafał Wielgosz, Daniel Wielgosz i Andrzej Oklesiński.

Zobacz galerię zdjęć