Młodzi poznali historię w ożywionych obrazach

Obrazy Matejki, Kossaka i Malczewskiego i to, co mogło się wokół nich wydarzyć. To była niezwykła lekcja historii, jaką Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaproponowało młodzieży z miejskich szkół. Wszystko w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach”

Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom.

Cykl trzech spotkań odbył się w Centrum Sportu i Kultury w listopadzie. Uczniowie 6-8 klas miejskich szkół podstawowych i klas gimnazjalnych uczestniczyli w bezpłatnych spotkaniach z filmem i  miniwykładem. Podczas trzech spotkań młodzież obejrzała dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Do każdego z 15-minutowych filmów został dopowiedziany komentarz. Na dwóch pierwszych spotkaniach miniwykład przeprowadziła Jolanta Zuchniak z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 w Garwolinie, na trzecim spotkaniu Grażyna Błaszczykowska z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Garwolinie.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik filmowych, spektakularnej scenografii i barwnym kostiumom widzowie mogli przenieść się do przeszłości, niejako wejść do wnętrza obrazów, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy i poznać kontekst historyczny wydarzeń uwiecznionych przez artystę. Każdej historii fabularnej towarzyszył komentarz narratora – w tej roli Olgierd Łukaszewicz, który opowiadał o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmach.

Cykl edukacyjny „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021. Reżyserem i scenarzystą całego cyklu jest Marek Brodzki. Autorami zdjęć są Arek Tomiak i Paweł Flis. Za scenografię odpowiada Marek Warszewski, a za kostiumy Katarzyna Lewińska. W rolach historycznych bohaterów występują znakomici polscy aktorzy, m.in: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar.

Zobacz galerię zdjęć