Obchody 65. rocznicy zamordowania Rotmistrza Pileckiego

plakatA3_q

W związku z przypadającą w tym roku 65. rocznicą zamordowania Rotmistrza Witolda Pileckiego w Centrum Sportu i Kultury 6. maja o godzinie 10:30 odbyła się żywa lekcja historii poświęcona Rotmistrzowi i Żołnierzom Wyklętym. O pomoc przy jej zorganizowaniu CSiK poprosiło Warszawski Wydział Edukacji IPN, Zgrupowanie Historyczne Radosław44 oraz Inicjatywę Historyczną. Zajęcia pomyślane były w taki sposób, by przybliżyć dzieciom i młodzieży postać Rotmistrza Witolda Pileckiego, posługując się bliskim im językiem, oryginalną oprawą wizualną i interaktywną formułą warsztatów. W ten sposób CSiK chciało zaproponować alternatywę dla tradycyjnego modelu edukacji patriotycznej.

Program imprezy dla szkół gimnazjalnych i uczniów klas ponadgimnazlajnych składał się z krótkiego wykładu, który wygłosił Marcin Łaszczyński oraz projekcji Teatru Telewizji „Śmierć Rotmistrza Pileckiego” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego (twórcy wchodzącego właśnie do kin „Układu zamkniętego”). Dla klasy trzeciej szkoły podstawowej pracownicy IPN poprowadzili warsztaty „Bądź jak rotmistrz Pilecki”. W ramach warsztatów dzieci wykonywać zadania, przez które poznały postać rotmistrza (odczytały zaszyfrowaną wiadomość, układały puzzle z rotmistrzem, odtwarzały z pamięci mapę ucieczki bohatera). Członkowie Zgrupowania Historycznego Radosław44 przybliżyli dzieciom historię II wojny światowej oraz zaprezentowali umundurowanie i ekwipunek używany przez żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

W obchody upamiętnienia Rotmistrza Pileckiego wpisuje się także wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz”, której wernisaż odb się 26 kwietnia w holu wystawowym Pływalni Miejskiej „Garwolanka”. Ekspozycjaukazuje postać bohatera – żołnierza, kawalerzysty, więźnia, ofiarę mordu sądowego. Zaprezentowane zdjęcia pochodzą z rodzinnej kolekcji Pileckich, archiwum IPN, Muzeum Niepodległości, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Można ją oglądać do 19 maja.

W galerii zdjęcia z wernisażu i żywej lekcji historii.

Za zdjęcia z wernisażu dziękujemy Marcie Kalinowskiej.