RĘCE DO GÓRY

RĘCE DO GÓRY

 

 

17 kwietnia (środa)

godzina. 18:00

 

 

 

 

 

Produkcja: Polska
Gatunek: dramat
Czas trwania: 76 minut
Od lat: 15
Cena biletu: 16 zł

 

 

 

O filmie:

„Ręce do góry” to głęboko symboliczny film. Większa jego część rozgrywa się w wagonie towarowym. Świat przedstawiony jest tu całkowicie umowny: scenografia przypomina dekorację teatralną, inscenizacja jest płaska, a postaci niczym widma wyłaniają się z mroku, by wygłosić swoje kwestie.

W tej niecodziennej przestrzeni rozgrywa się swego rodzaju seans psychoterapeutyczny.

„W jednej ze scen, znakomicie sfilmowanej przez debiutującego Witolda Sobocińskiego, mrok pociągu rozświetlają wyłącznie świece, przypominające znicze.

Taki obraz wywołuje wspomnienie pokolenia zmarłych ojców, a sceneria wagonu odsyła do motywu wojennych transportów śmierci.

Ujęcie, w którym czterej mężczyźni stoją pod ścianą z podniesionymi do góry rękoma, jest z kolei stylizowane na » Rozstrzelanie« Andrzeja Wróblewskiego.

Dla bohaterów filmu Skolimowskiego, podobnie jak dla samego reżysera, doświadczenie wojenne jest jednak już pewną abstrakcją.

Na ekranie: Jerzy Skolimowski, Joanna Szczerbic, Tadeusz Łomnicki, Adam Hanuszkiewicz i Bogumił Kobiela.

.
O przeglądzie Krótka Historia Polskiego Kina cz.II :
.
Po sukcesie pierwszej edycji „Krótkiej historii polskiego kina” czas na część drugą. Zapraszamy na „Krótką historię polskiego kina część II.: twórcy osobni”.
Kontynuacja przeglądu zawiera wybitne dzieła stworzone przez twórców, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, często stronili od grup twórczych czy formacji artystycznych.
Byli swoistymi wolnymi elektronami, których filmy posiadały pewien osobisty sznyt. Były nie do pomylenia z dziełami kogokolwiek innego, autorskie, osobne.
Tacy twórcy i twórczynie, często działający na marginesie i podążający własnymi ścieżkami, po latach zyskiwali status wizjonerów.
I faktycznie pchali polskie kino na nowe, niezbadane ścieżki. Ich filmy, mimo, że często nie dające się prosto zaszufladkować, nieoczywiste i zaskakujące, nadal olśniewają świeżością formy i prawdziwie autorskim wymiarem.
W przeglądzie znalazły się zarówno odważne eksperymenty formalne jak i nieoczywiste filmy gatunkowe.
Dzieła kultowe i zapomniane arcydzieła.
Ale przede wszystkim filmy, które, także dzięki wspaniałej cyfrowej rekonstrukcji, nadają się idealnie do ponownego odkrycia w kinach.

Zwiastun filmu :