Dookoła świata, dookoła mózgu – muzyczna podróż z Milo Kurtisem

Niecodzienne instrumenty i nietuzinkowe dźwięki. W sobotni wieczór w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie wystąpił zespół MILO Ensemble. Na jego czele stoi niezwykle charyzmatyczny Milo Kurtis – multiinstumentalista, nieuleczalny hipis, a przede wszystkim założyciel wielu kultowych polskich zespołów.

Grał z Maanamem, Voo Voo, Tomaszem Stańko i Wojtkiem Waglewskim. Z Markiem Jackowskim, 40 lat temu, zagrał pierwszy koncert grupy Maanam – właśnie w Garwolinie. Po kilkudziesięciu latach znów zawitał do naszego miasta, ale już w zupełnie innym składzie i z zupełnie inną muzyką.

Ci, którzy zdecydowali się spędzić sobotni wieczór z MILO Ensemble, mieli okazję wybrać się w niezwykłą muzyczną podróż – pełną najrozmaitszych dźwięków, egzotycznych instrumentów, improwizacji, a przede wszystkim niezwykłej energii i porozumienia pomiędzy artystami.

MILO Ensemble to zespół złożony z muzyków pochodzących z różnych kontynentów. Ich muzyka jest najbardziej zbliżona do korzeni etno i grana jest na instrumentach akustycznych – saksofony, klarnet, oud, saz, santur, trombity, bębny, kalimby. Zawiera w sobie wpływy muzyki wschodniego regionu basenu Morza Śródziemnego, polskiej muzyki ludowej, zachodniej Afryki, Tybetu i jazzu. Koncert MILO Ensemble to wyprawa po kontynentach i stylach.

Muzyka zespołu, określana mianem open music, jest otwarta na wszelkie wpływy. Spotykamy tu pierwiastki, zaczerpnięte z różnych kultur świata, łączące się z improwizowanymi elementami muzyki jazzowej, elektronicznej i klasycznej. Milo nazywa te koncerty podróżą dookoła mózgu.

Pomysłodawcą, twórcą i liderem MILO Ensemble jest niestrudzony poszukiwacz nowych brzmień i kultur – Milo Kurtis – współzałożyciel zespoły Maanam, członek i współzałożyciel Osjana, Izraela, Voo Voo i innych kultowych, polskich zespołów. Milo zapraszał do nagrań również artystów tej klasy, co Tomasz Stańko, który nagrał z nim dwa albumy (Osjan i Tribute to Don Cherry). Współpracował też na scenie ze słynnym amerykańskim współtwórcą free Jazzu – Donem Cherry i Bobem Stewartem – najwybitniejszym tubistą jazzowym świata, m.in. Orkiestra Gila Evansa – pierwszy występ w Polsce z tą orkiestrą miał miejsce na Jazz Jamboree 1974.

Zobacz galerię zdjęć