Fantastyczny Lem i fantastyka Lema, czyli wyniki wystawa i wyniki konkursu ortograficznego

Na górnym holu Centrum Sportu i Kultury od kilku dni prezentuje wystawę „Lem” Narodowego Centrum Kultury. Promuje ona dzieła autora „Bajek robotów” poprzez prace współczesnych artystów, którzy specjalnie dla potrzeb tego projektu zinterpretowali plastycznie dziesięć książek Lema. Wystawa pojawiła się w kontekście organizowanego – z okazji obchodów roku Stanisława Lema – konkursu ortograficznego.

17 listopada uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie ortograficznym na podstawie dyktand Stanisława Lema. Komiczny, momentami dramatyczny, a także nieco surrealistyczny tekst o Panu Szczypiórku pisało 37 osób. W kategorii szkół podstawowych jury podjęło następujące decyzje:

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii otrzymała Zofia Janakowska – uczennica szkoły podstawowej w Głoskowie

II miejsce:

Emilia Krupa ze szkoły podstawowej w Samogoszczy
Lidia Krupa ze szkoły podstawowej w Samogoszczy
Franciszek Błachnio ze szkoły podstawowej w Sobolewie
Lena Mikulska ze szkoły podstawowej nr 1 w Garwolinie

W związku z dużą liczbą laureatów drugiego miejsca, komisja nie przyznała miejsca trzeciego.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych Mistrzem Ortografii została Anna Mitek – uczennica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie. Drugie miejsce zajęła Julia Przybysz z tegoż samego liceum. Jury nie przyznało miejsca trzeciego w uwagi na bardzo dużą liczbę błędów w pozostałych pracach. Do Mistrzów Ortografii trafiły czytniki e-booków, a laureaci drugich miejsc otrzymali słuchawki lub zegarki.

Bezpośrednio po zakończeniu dyktanda odbył się wykład pt. „Język jako narzędzie i wartość”. Profesor UKSW Tomasz Korpysz opowiadał o roli języka w komunikacji, o granicach świata, jakie wyznacza język, o wiedzy o przeszłości, którą można czerpać z języka.

Na wystawie dotyczącej Lema pokazane są po raz pierwszy lemowe plakaty. W gronie twórców zainspirowanych literaturą pisarza, filozofa i futurologa znaleźli się: Jacek Ambrożewski, Katarzyna Bogucka, Robert Czajka, Tymek Jezierski, Weronika Lipniewska – Vera King, Karolina Lubaszko, Adela Madej, Łukasz Majewski – Tin Boy, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska. Drugą część ekspozycji stanowią wybrane kultowe grafiki Daniela Mroza, który przez lata współpracował z pisarzem, tworząc charakterystyczny czarno-biały kanon Lemowskich postaci. Dodatkowo grafiki opatrzone są kodami QR z linkami do audiobooków z wybranymi fragmentami powieści Lema, które można odsłuchać podczas oglądania wystawy.

Wystawę można oglądać bezpłatnie, codziennie w godzinach otwarcia Centrum Sportu i Kultury (ul. Nadwodna 1). Ekspozycja będzie prezentowana do 3 grudnia.