Kontaktuj z dzieckiem – warsztaty na kocyku podczas Saturatora

Już za kilka dni rozpocznie się 3. Festiwal Saturator Teatralny. Wielkie święto teatru będzie nie tylko okazją do obejrzenia wybitnych spektakli, ale także do wzięcia udziału w rodzinnych warsztatach. „Kontaktuj z dzieckiem” to wyjątkowa propozycja na sobotnie i niedzielne wczesne popołudnie.

Warsztat „Kontaktuj z dzieckiem” to czas i przestrzeń stworzona na wzajemne porozumienie dzieci i dorosłych. To wspólne działania ruchowe oparte na spontanicznej zabawie, improwizacji z elementami kontakt improwizacji.

– Będziemy wspólnie skakać, turlać się i upadać. Podczas zajęć jest duża swoboda ćwiczeń i ich formy, podejmowana przez uczestników w zależności od ich gotowości. Tworzymy przestrzeń na wzajemne porozumienie przez ruch. Dzięki zabawie i zadaniom będziemy odkrywać różne sposoby kreowania otaczającej nas przestrzeni oraz możliwości wpływania na nią – zachęca, prowadząca warsztaty, Magdalena Brzozowska – performerka, edukatorka, instruktorka i mama, absolwentka Uniwersytetu Londyńskiego – Birckbeck, Performance Studies w Wielkiej Brytanii, dyplomowana instruktorka tańca i trenerka personalna uznana przez Polską Akademię Sportu w Warszawie.

Podczas warsztatów dzieci i rodzice mają możliwość rozwinięcia nowej formy komunikacji poprzez pracę z ciałem i kontaktem fizycznym. „Kontaktuj z dzieckiem” to rozwój nie tylko motoryczny, a także zabawa, spontaniczność, dialog poprzez ruch i nasze ciało.

– Stwarzamy przestrzeń do budowania i pogłębienia więzi rodzinnej za pomocą naszego ciała. Dzieci usprawniają swoje zdolności ruchowe, swoją motorykę i pewność siebie. Rodzice rozwijają zaufanie do dzieci i do samych siebie. Dzięki improwizacji odkrywamy świat intuicyjnie. Przez kontakt fizyczny, ruch i dotyk. Rozwijamy inwencję twórczą, wyobraźnię, chęć eksperymentowania, dzielenia się własnymi emocjami. Nie ograniczamy się do powtarzania, naśladowania, a uczymy współtworzenia – dodaje Magdalena Brzozowska.

Warsztaty „Kontaktuj z dzieckiem” odbędą się 11 i 12 września w parku przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka”. Zajęcia są bezpłatne – należy zabrać ze sobą kocyk.

Warsztaty dla rodziców z dziećmi w wieku 3-6 lat będą się rozpoczynały o godzinie 14:00, a dla rodziców w wieku 7-11 lat o godzinie 15:00.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto się wcześniej zapisać, żeby zagwarantować sobie miejsce.

Zgłoszenie należy wysłać drogą mailową na adres: bmikulska@csik.garwolin.pl, w tytule wpisując: Kontaktuj z dzieckiem, a w treści maila – wiek dziecka.

Dodatkowe informacje:

Percepcja zmysłowa poprzez dotyk jest podstawą sensorycznego poznawania naszego środowiska i otoczenia. Jako dzieci robiliśmy to naturalnie, natomiast kiedy wkraczamy w dorosłość zapominamy o poznawaniu za pomocą naszego dotyku i ciała.

•             Rodzice i dzieci rozwijają głębszą formę komunikacji między sobą, która daje dużo radości poprzez wspólny ruch, pracę z ciałem oraz  fizyczny kontakt

•             Dzieci usprawniają swoje zdolności ruchowe i swoją pewność siebie, natomiast rodzice budują zaufanie do dzieci i siebie

•             Dzieci uczą się samodzielności i rozwijają niezależnego ducha, a rodzice uczą się z nimi współpracować na równi, z bezwarunkowym wsparciem

•             Dorośli mają szansę na chwilę zapomnieć o zasadach, troskach i dać się ponieść w wir zabawy.

Rozwój motoryczny jest bardzo ważny dla dzieci, który również stymuluję pracę i rozwój mózgu. Ruch jest to również jedna z największych ich potrzeb w danym okresie rozwoju. Swobodne doświadczanie ruchu w otoczeniu rodzica oraz zamiana „ról” podczas ćwiczeń daje dziecku poczucie sprawczości. Poczucie odpowiedzialności za „zadanie”, pełna akceptacja oraz traktowanie na równi z dorosłym dodatkowo wspiera poczucie własnej wartości dziecka.

Dzieci mają przyzwolenie do nie podążania za wskazanym ćwiczeniem lub wykonanie je na własny sposób we współpracy z rodzicem. Rodzic i dziecko samemu mogą znaleźć rozwiązanie na swoją formę komunikacji. Kontakt fizyczny między rodzicami a dziećmi bardzo wpływa na rozwój więzi oraz ich relacji, dlatego większość czasu spędzamy w bliskim kontakcie. Ćwiczenia zbudowane są na dotyku, masażu, przytulaniu i zabawie. Doświadczanie i pozwolenie na upadek jest najlepszą formą uczenia się. Sprawdzanie swoich możliwości i przełożenie ich na przyszłość. Pozwalamy dziecku na doświadczanie wszystkiego chroniąc je w minimalny sposób.

Pracujemy z Metodą Ruchu Rozwijającego opracowana przez Weronikę Sherborne. Wykorzystuje ona mowę ciała do porozumienia niewerbalnego. Rozwija świadomość własnego ciała i otoczenia, pobudza sferę motoryczną. Stymuluje rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy dziecka. Rozwój sfery emocjonalno-społecznej oraz świadomości samego siebie i innych za pomocą ruchu.

Improwizacja i improwizacja kontaktowa jest naturalna. Dzieci odkrywają świat intuicyjnie, przez kontakt fizyczny, ruch, dotyk. Improwizacja rozwija inwencję twórczą, wyobraźnię, chęć eksperymentowania, dzielenia się własnymi emocjami. Nie ograniczamy się do powtarzania, naśladowania, a uczymy współtworzenia.

Magdalena Brzozowska – od narodzin córki zainteresowana jestem naturalnym i swobodnym rozwojem motorycznym oraz emocjonalno-społecznym człowieka. W jaki sposób i co wpływa na to jak postrzegamy świat i otoczenie w przyszłości.

Zdobywając doświadczenie w różnych technikach tańca, poszukuję odpowiedzi na źródło ruchu, jako narzędzie komunikacji międzyludzkiej. Związana od ośmiu lat z improwizacją i kontakt improwizacją, eksploruję autentyczność i naturalność w ciele. Pracując z wyobrażeniami, bazuję i polegam na świadomości ciała i umysłu.

Performerka, edukatorka, instruktorka i mama. Absolwentka Uniwersytetu Londyńskiego – Birckbeck, Performance Studies w Wielkiej Brytanii. Dyplomowana instruktorka tańca i trenerka personalna uznana przez Polską Akademię Sportu w Warszawie.

Doświadczenie i praktykę taneczną kształtowała jako tancerka grup międzynarodowych oraz na festiwalach i warsztatach m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Izraelu oraz Polsce. Autorka i tancerka spektakli improwizowanych. Koordynator projektów dla dzieci w Fundacji Artystycznej PERFORM. Nauczycielka 11tej edycji Festiwalu Kontakt Improwizacji Warsaw Flow, Laboratorium Kontakt Improwizacji dla dzieci i dorosłych – „Kreowanie ciałem, kształtowanie ruchem”. Stypendystka projektu „Kontaktuj z dzieckiem – Kultura w sieci” w roku 2020. Założycielka projektu „Kontaktuj z dzieckiem”, wraz z córką prowadzi spotkania oraz warsztaty ruchowe zachęcające dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy poprzez ruch i taniec. Prowadząca i pomysłodawczyni projektu „Zobaczmy się”.

Doświadczenie oraz praktykę taneczną kształtowała na międzynarodowych festiwalach i warsztatach m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Izraelu. Uczestniczyła w wielu konwencjach i spektaklach na scenie krajowej i międzynarodowej takich jak, „Move it show” – Olympia Kensington , „Collabo” – Teatr Stradford Circus, Wielka Brytania. „(Nie)poważnie kobiece” – Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa, „Projekt Performatywny dla tancerzy” z choreografami Keith’em Hennessy i Iloną Kenova – Warsaw Flow Festival. Autorski spektakl improwizowany we współpracy z muzykiem intuicyjnym i perkusistą – Piotrem Dąbrowskim – „Wir powietrza”.

Maja Brzozowska – Radosna i pełna energii 8-mio latka, która uwielbia ruch i przekraczanie swoich barier. Zawsze chętna do wspólnych „turlańców”, harców, podskoków i fikołków. W wolnej chwili między skokiem z kanapy na łóżko chętnie zaplecie bransoletkę lub uszyje pacynkę.