Piecuch najwspanialszy! W listopadzie Kapturek na opak

Mali widzowie cyklu „Artystyczne poranki” organizowanego przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie dobrze wiedzą, że teatr niejedno ma imię. W niedzielę obejrzeli wyjątkowy spektakl drewnianych figur, a już w listopadzie czeka na wszystkich pełna humoru i muzyki „Wywrócona bajka o Kapturku”.

– „Artystyczne poranki“ powstały z myślą o naszych najmłodszych odbiorcach oraz ich rodzicach. Comiesięczne spotkania z teatrem, które miały uwrażliwiać najmłodszych na sztukę, edukować i bawić, cieszyły się ogromną popularnością. Pandemia zmusiła nas do zawieszenia realizacji cyklu, ale wracamy pełni nadziei, że znów będziemy mogli spotykać się z teatrem i publicznością – mówi Justyna Dybcio z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

17 października na scenie CSiK wystąpił Teatr Barnaby ze wyjątkowym spektaklem o miłości i odwadze oraz ekologicznym przesłaniu. Mali widzowie mogli obejrzeć bajkę autorstwa znanej czeskiej pisarki Bożeny Nemcowej„ O najwspanialszym Piecuchu.” To historia jednego z trzech synów starego króla, który chce udowodnić ojcu, że jest wartościowym człowiekiem i „coś z niego będzie”. Wyrusza więc na podbój świata na czarodziejskim koniu Totoszu. Przy swoim boku ma zaczarowaną szablę, która pokona każdego potwora. Na swojej drodze napotyka wiele przygód. Mierzy się z niejednym smokiem oraz rozwiązuje liczne zagadki.

Spektakl był odgrywany w formie teatru figur drewnianych, wykonanych ręcznie z drewna lipowego. Oszczędny w formie, bogaty w treści spektakl, pokazał, że można zrobić coś z niczego – figury zostały wykonane z kawałków drewna, które były przeznaczone do wyrzucenia.

Teatr Barnaby to teatr marionetkowy założony w 2014 roku w Gdańsku. Obecnie posiada cztery sceny lalkowe prezentujące jedenaście spektakli, w tym m.in.: „Baśń o rycerzu bez konia”, „Nic, dzika mrówka, Adam i Ewa”, “O Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce”, „Calineczka”. Założycielem i twórcą scen jest Marcin Marzec, aktor, reżyser i scenograf marionetkowy. Teatr Barnaby regularnie współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi w całej Polsce i Europie. Przedstawienia teatru lalkowego zaprezentowane przez Teatr Barnaby można zobaczyć także na licznych festiwalach, takich jak Feta Gdańsk, Frytka OFF Częstochowa, GO Augustów, Oblężenie Malborka, Ulicznicy Gliwice i wiele innych.

Po Piecuchu przyjdzie czas na inną książkową postać. 7 listopada Teatr Kultureska pokaże na scenie w Garwolinie spektakl pt. „Wywrócona bajka o Kapturku”.

Bilety w sprzedaży od 22 października w sekretariacie CSiK (ul. Nadwodna 1) oraz online 

Zobacz galerię zdjęć ze spektaklu „O najwspanialszym Piecuchu”