„Resztki” w Galerii Kotłownia.

 

Piątkowy wieczór 11 września nie mógł obyć się bez „Resztek”. W Galerii Kotłownia zaprezentował swoje prace – tak właśnie zatytułowane – wrocławski artysta Tomasz Ryfa. W przestrzeni galerii zagościły rzeźby wykonane tradycyjną techniką rzemieślniczą i z naturalnych materiałów: metali szlachetnych i gliny.

Spośród pięciu obiektów eksponowanych w galerii jeden był dziełem ceramiki, cztery pozostałe to obiekty wykonane z metali. Największa gabarytowo praca to obiekt ze skorodowanej, zardzewiałej blachy o miękkich, obłych kształtach. Artysta podczas wernisażu tłumaczył, że chciałby, aby jego prace przemawiały samą formą, by oglądający je nie próbowali ich „przyporządkować”, nazwać, ani kojarzyć ze znanymi sobie przedmiotami.

Natomiast Luiza Kondej – kustosz galerii – podkreśliła, że w przestrzeni Kotłowni stosunkowo rzadko pokazywane są prace rzeźbiarskie, tym bardziej więc cieszy fakt, tej wystawy.

Tomasz Ryfa – urodził się w Kłodzku w 1982 r. Jest absolwentem Liceum Plastycznego o specjalności Meblarstwo Artystyczne. W latach 2003-2009 studiował na Wydziale Rzeźby ASP we Wrocławiu. Dyplom obronił w pracowni profesora Christosa Mandziosa. Obecnie prowadzi pracownię realizacyjną z zakresu rzeźby i wzornictwa dla twórców i projektantów z Polski i zagranicy. W pracy twórczej zajmuje się rzeźbą kinetyczną, rejestracją ruchu oraz sił kształtujących. Przykłada wagę do tworzenia w zgodzie z naturą materiału i praktyką rzemieślniczą. Jest autorem projektu i współwykonawcą Pomnika Konnego Tatara RP w Gdańsku.

Najważniejsze wystawy:

Wystawa poplenerowa, Kellokoski, Finlandia 2007

Podwodny Wrocław, Browar Mieszczański 2009

Miasto Gwiazd, Centrum Sztuki Performer, Żyrardów 2011

Rytuał, Teorie Spisku, Hostel Piaskowy, Wrocław 2014

Rytułał, Artefakty Dworzec Świebodzki, Wrocław 2015

Water, Fluid of Life, Plitvice, Chorwacja 2019

Water, Fluid of Life, Karlovac, Chorwacja 2019

Ekspozycję Resztki/Leftover można oglądać do 5 października. Wstęp jest bezpłatny.