Saturator… Mimo wszystko!

Mazowiecki Instytut Kultury, Miasto Garwolin i Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zapraszają do udziału w drugiej edycji Festiwalu Saturator Teatralny. W tym trudnym dla nas wszystkich roku spotkamy się w jednym dniu – 12 września.

Rok 2020 jest rokiem wyjątkowym. Właśnie teraz chcemy być razem z naszymi widzami i artystami. Okres pandemii z wielką siłą uświadomił nam, że życie pozbawione kontaktu z kulturą utrudnia poszukiwania odpowiedzi na współczesne wyzwania i definiowanie bolących problemów. Przeszkadza w tworzeniu więzi wspólnotowych i wspólnym przeżywaniu Sztuki. Nie chcemy życia bez Sztuki, dlatego spotkamy się mimo wszystko…

Tegoroczna 2. edycja Festiwalu Saturator Teatralny w Garwolinie odbędzie się 12 września. Mamy nadzieję, że te kilka godzin spotkań z teatrem pozwoli artystom i widzom zagłębić się w ciekawości, uważności a może też kreatywności? Bądźcie z nami, bo razem jest łatwiej, ciekawiej i… lepiej ale pamiętajcie  o bezpieczeństwie swoim i innych.

Dlaczego Saturator? Ponieważ istotą procesu saturacji jest nasycanie. I tak jak w medycynie saturacja wspomaga wydolność oddechową pacjenta, tak Saturator Teatralny ma za zadanie wspomaganie lokalnego teatralnego „układu krążenia” – nie tylko wśród działaczy grup teatralnych, ale również mieszkających w Garwolinie miłośników teatru, którzy oddaleni są od głównych ośrodków życia teatralnego. Zadaniem Saturatora jest więc stworzenie nowego miejsca na kulturalnej mapie Polski, służącego upowszechnianiu sztuki teatru. Miejsca twórczych spotkań, wymiany doświadczeń między zawodowymi i niezawodowymi artystami, przestrzeni dobrych teatralnych emocji.

Program 2. edycji Festiwalu:

12 września, godz. 17:10
Miejsce: ogród Domu Kultury w Garwolinie, ul. Nadwodna 1
Teatr O!Mamy
„Żelazne Trzewiczki”

„Żelazne Trzewiczki” to historia oparta na starej polskiej baśni, którą spisała Hanna Januszewska. Jest to opowieść o zaczarowanej studni, trzech siostrach, księciu zaczarowanym przez złą czarownicę Mościadziką , a przede wszystkim wytrwałości w dążeniu do celu i niezwyciężonej sile miłości.
Z powodu pandemii praca nad spektaklem zaczęła się dopiero w czerwcu. Przez trzy tygodnie aktorzy Teatru O!Mamy na czele z reżyserką Izabelą Rękawek z wielką determinacją tworzyli swoje dzieło. Nad kostiumami pracował młody obiecujący artysta Jakub Zalewski, aktor Teatru Rękawiczka. Spektakl przeznaczony jest dla widzów w każdym wieku. Warto zatopić się w czarodziejski świat baśni, by odnaleźć w nim uniwersalne prawdy i wartości. Zapraszamy!
Reżyseria: Izabela Rękawek
Scenariusz : Izabela Rękawek (na podstawie baśni Hanny Januszewskiej)
Obsada: Izabela Dziwiszek, Bernadetta Czerkawska, Katarzyna Grzeszczak, Irena Jarzyna, Krystian Jończyk, Mariola Klat-Majewska, Małgorzata Kozicka, Grażyna Makulec, Małgorzata Walenda
Gościnnie: Bożena Szykowna (aktorka Teatru Rękawiczka)

12 września, godz. 18:00
Miejsce: ogród Domu Kultury w Garwolinie, ul. Nadwodna 1
Monodram Michała Lasockiego
„Krzywe zwierciadło Wielkiej K.”

Katarzyna Wielka – Imperatorka carskiej Rosji ale i męskich serc. Wszystkim były znane cele jej łóżkowych perturbacji. Jednak co stanie się kiedy jednemu z kochanków wcale nie zależy na funkcji w urzędzie? Jak człowiek zachowuje się po odrzuceniu? Jakie wnioski wyciąga? Odpowiedź jest prosta i znajduje się w monodramie „Krzywe zwierciadło Wielkiej K”.

12 września, godz. 19:30
Miejsce: parking przy hali sportowej, ul. Żwirki i Wigury 16
Teatr Usta Usta
„Cykl”

A co jeśli czas jest kolisty, goni za własnym ogonem, a świat powtarza się, pedantycznie i bez końca? Próbując porządkować rzeczywistość, szukamy logicznego ciągu zdarzeń, rysujemy linię prostą. Cykliczność i powtarzalność powracają jednak podświadomie. Niepodzielnie rządzą w naszych snach i marzeniach.
Cykl to spektakl multimedialny, łączący instalacje przestrzenne, grę aktorską oraz wizualizacje. Odnosi się do regularności, powtarzalności elementów codzienności, natręctw, cykliczności marzeń sennych, które wpływają na naszą osobowość i sposób istnienia. Przedstawienie składa się z cyklu tych obrazów, które od zawsze śnimy wspólnie, wydobytych z podświadomości, symbolizujących ludzkie lęki, słabości i pragnienia.
Reżyseria: Wojciech Wiński
Scenariusz: Ewa Kaczmarek, Wojciech Wiński
Obsada: Ewa Kaczmarek, Agnieszka Nowacka, Roman Andrzejewski, Marcin Głowiński, Mikołaj Podworny, Artur Śledzianowski
Kostiumy: Idalia Mantas
Muzyka: Michał Kowalonek
Animacje: Arek Nowakowski

12 września, godz. 20:30
Miejsce: park przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka”, ul. Olimpijska 2
Pokaz filmu i spotkanie z twórcami
„Video Dance – Twórcze Grono”

Projekt jest eksperymentalną wersją prowadzenia twórczego grona na podstawie „Drogi Artysty” Julii Cameron. W wielu uczelniach artystycznych pozycja „Drogi Artysty” i przebycie ścieżki twórczego grona jest zadaniem obowiązkowym dla studentów aby wzmocnili i ukierunkowali a często określili swoją tożsamość artystyczną.
W sytuacji pandemii która stłumiła energię i ograniczyła kontakty międzyludzkie projekt miał na celu przypomnienie twórcom amatorom jak słuchać siebie i innych, czym jest twórczość, a także jak ważna jest wiara i odwaga do kreacji mimo ograniczeń. Cały proces buduje wspólnotę i poczucie przynależności grupowej co w obecnej sytuacji, zwłaszcza dla artystów, jest niezwykle ważne.
Video Dance
Sam proces drogi artysty jest bardzo intymny i często wręcz terapeutyczny a prowadzić ma do odkrycia wspólnie z uczestnikami ich potencjału twórczego. Z taką właśnie intencją, stworzony będzie videodance, który będzie podsumowaniem odkryć intelektualnych, posługiwania się nowymi narzędziami do pracy własnej i wspólnych dyskusji. Autorami prezentacji filmowych są uczestnicy projektu „Twórcze Grono” z Garwolina. Zobaczymy etiudy filmowe powstałe w procesie symultanicznego tworzenia i eksperymentowania.
Autorka projektu i prowadząca: Paulina Święcańska
Kurator projektu: Magda Chabros

12 września, godz. 21:00
Miejsce: park przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka”, ul. Olimpijska 2
Teatr Ósmego Dnia
„Arka”
Przedstawienie „Arka” przypomina, iż żyjemy w epoce uciekinierów, wędrowców, włóczęgów, nomadów, którzy przemierzając kontynenty ogrzewają dusze wspomnieniami duchowego czy etycznego, niebiańskiego czy geograficznego, prawdziwego czy urojonego domu. Jego symbolem w spektaklu jest wielki uskrzydlony statek – wielopoziomowa, ruchoma scena, kolejne wcielenie Arki Noego, która gdy przymkniemy powieki może przeobrazić się w łódź Eneasza, Mayflower, czy skleconą z gumowych pontonów kubańską tratwę dryfującą ku wybrzeżom Florydy.
Dla bohaterów spektaklu, wędrowców jest na przemian domem gdzie ożywają wspomnienia, świątynią, gdzie każdy zwraca się do swego Boga i miejscem święta, tańca i radości. Ożywiony obecnością aktorów, lśniący metalowymi żaglami, migotliwie zmieniający swój kształt w świetle reflektorów statek przesuwa się wśród publiczności, by w końcu rozwinąć purpurowe skrzydła i utrwalić na długo obraz niestrudzonych wędrowców zmierzających ku ziemi obiecanej.
Spektakl został pokazany na wszystkich liczących się Festiwalach w Europie oraz m.in. w Meksyku, Singapurze, Kolumbii, Wenezueli, Południowej Korei, Brazylii, Chile i Kostaryce. Do tej pory został zaprezentowany ponad 200 razy.
Scenariusz i reżyseria: zespół Teatru Ósmego Dnia
Scenografia i światło: Jacek Chmaj
Muzyka: Arnold Dąbrowski
Kostiumy: zespół przy współpracy Izy Rudzkiej
Obsada: Ewa Wójciak, Halina Chmielarz, Adam Borowski, Grzegorz Ciemnoczołowski, Marcin Głowiński, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki, Przemysław Mosiężny, Andrzej Majos, Piotr Najrzał, Jacek Nowaczyk, Jakub Staśkowiak, Janusz Stolarski, Dominik Złotkowski.
Premiera: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, HOLZMINDEN, 11.07.2000 r.

W związku z występowaniem stanu epidemii uczestnicy wydarzeń artystycznych i rozrywkowych są zobowiązani do przestrzegania rozporządzeń Rady Ministrów w zakresie zachowania dystansu społecznego, w tym obowiązku zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk przy wejściu do obiektu.