Wieczór Świętej Cecylii, czyli Dni Muzyki Chóralnej lokalnie

Od scholi dziecięcych po wielogłosowe chóry – pięć zespołów wokalnych wystąpiło podczas koncertu z okazji wspomnienia św. Cecylii. W piątkowy wieczór w kolegiacie wyjątkowo zabrzmiały także zabytkowe organy, na których Ewa Sawoszczuk zagrała między innymi jeden z najbardziej znanych utworów Bacha. Wieczór Świętej Cecylii był drugą częścią tegorocznych Dni Muzyki Chóralnej.

– Wieczór świętej Cecylii odbywający się w ramach Dni Muzyki Chóralnej to koncert, którym od kilku lat czcimy patronkę muzyki sakralnej i zespołów wokalnych i którym promujemy to, co mamy najlepsze w naszym regionie – lokalne zespoły – chóry i schole, które przez cały rok włączają się w oprawę mszy świętych i uroczystości religijno-patriotycznych. A podczas tego wieczoru mogą w wyjątkowy sposób zaprezentować się przed publicznością – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

W piątkowy wieczór, 22 listopada, w garwolińskiej kolegiacie wystąpiły dwie schole dziecięce – z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie i parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach, schola dorosłych „Młodzi Duchem” z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie, chór z parafii Matki Boskiej Kodeńskiej w Pilawie oraz Chór Żelechowa. Rozbrzmiały takie utwory jak „Schowaj mnie”, „Zwróćmy ku Panu spojrzenia”, „Coś się święci”, „Oblubieniec”, „Odsłonił Bóg ręką swoją”, a także „Szczęśliwi, którzy się Pańskim zakonem sprawują” i „Nieście chwałę mocarze” Mikołaja Gomółki, „Converte nos” Wspólnoty Taizé oraz „Magnificat” i „Witaj pokarmie” Pawła Bębenka. Wszyscy wykonawcy swoimi występami skradli serca publiczności. Doceniono jakość wykonania i poszczególne interpretacje.

Koncert organowy: Bach i nie tylko

Podczas Wieczoru Świętej Cecylii wyjątkowo zabrzmiały także zabytkowe organy kościoła Przemienienia Pańskiego. Zgromadzeni w garwolińskiej kolegiacie mieli okazję wysłuchać dwóch utworów w wykonaniu Ewy Sawoszczuk. Koncert był częścią projektu „Koncerty organowe i kamaralne Mazowsze 2019: Bach, Mozart i nie tylko”.

Ewa Sawoszczuk jest absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie organów. Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno w kraju jak i za granicą. Koncertowała na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzyki organowej. Współpracuje z wieloma solistami instrumentalistami, jak i wokalistami, w projektach edukacyjnych z Filharmonią Pomorską oraz Filharmonią Lubelską. Ma także w dorobku nagrania archiwalne dokonane dla Rozgłośni Polskiego Radia. Ewa Sawoszczuk jest pomysłodawcą i inicjatorem koncertów organowych w Bydgoszczy i Toruniu, organizatorem cyklu koncertowego w Bydgoszczy pn. „Letnie Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej” oraz Festiwalu „Zjednoczeni Muzyką” organizowanych w Koronowie. Aktualnie pełni funkcję specjalisty ds. artystycznych oraz producenta w Filharmonii Lubelskiej, gdzie duży nacisk kładzie na koncerty organowe zarówno solowe, jak i kameralne.

Artystka zagrała dla garwolińskiej publiczności Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz wariację Gib uns Friedens Matthiasa Nagla.

Całe wydarzenie było współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Podziękowania artystom złożyli organizatorzy Dni Muzyki Chóralnej ks. Stanisław Szymuś – proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie oraz Jarosław Kargol – dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Zobacz galerię zdjęć