Były piosenki Maanamu, Czesława Niemena, Anny German, Maryli Rodowicz i wielu innych wielkich polskich artystów. Na scenie Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaśpiewali je laureaci tegorocznego Festiwalu Piosenka Dekady. Wyjątkowego, bo poświęconego 100-letniej historii polskiej piosenki.
Ideą Festiwalu Piosenka Dekady, który Centrum Sportu i Kultury organizuje od 4 lat, jest między innymi ocalenie od zapomnienia polskich piosenek, muzyczna integracja i wymiana doświadczeń pomiędzy uzdolnioną młodzieżą i dorosłymi – nie tylko z powiatu garwolińskiego. W tym roku wyjątkowo z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, festiwal nie był poświęcony jednej, a aż 10 dekadom. Wszystko po to, by przypomnieć, że niepodległość to nie tylko ważne wydarzenia, ale także nasza tożsamość kulturowa. Polska piosenka bawiła, wzruszała do łez i te łzy niejednokrotnie ocierała, będąc odpowiedzią na to, co się działo w kraju.
100 lat muzyki
Podczas niedzielnego koncertu na scenie wystąpiło 16 laureatów tegorocznego festiwalu – najlepszych z najlepszych, których komisja wyłoniła spośród blisko 50 uczestników przesłuchań. Zaśpiewali oni między innymi takie utwory jak „Wolność kocham i rozumiem”, „Ta ostania niedziela”, „Tańczące Eurydyki”, „Małgośka”, „Zacznij od Bacha”, „A to co mam” czy „To nie ja byłam Ewą”. Finałem koncertu było wspólne wykonanie przez wszystkich solistów utworu „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” o znaczącym refrenie „Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą”, który na bis wykonano wspólnie z publicznością.
Podczas koncertu zaśpiewali wokaliści nie tylko z powiatu garwolińskiego, ale także z Sulejówka i Ryk. Wystąpili: Agnieszka Bieńko-Wasążnik, Kamila Figielska, Emilia Głodek, Natalia Kwas, Nikola Lechnio, Maria Lesisz, Roksana Mikulska, Aleksandra Narojczyk, Paweł Pałyska, Karolina Świętochowska, Aleksandra Tudek, Dorota Walasek, Emilia Walasek, Patrycja Woźniak, Nikola Woźnica i Zofia Wrzosek. Wokalistom towarzyszył zespół Eden w składzie: Mirosław Kałaska, Paweł Głaszczka, Cezary Rozum, Wojciech Dybcio, Ryszard Szewczyk z gościnnym udziałem Juliana Czaporowskiego.
Komisja konkursowa postanowiła w tym roku nagrodzić wszystkich występujących podczas finałowego koncertu. Swoje statuetki przyznała publiczność w drodze głosowania. Najwięcej głosów zdobyła Roksana Mikulska, która zaśpiewała „Cykady na Cykladach”. Drugiej miejsce publiczność przyznała Nikoli Woźnicy za brawurowe wykonanie utworu „Tańczące Eurydyki”, a trzecie – duetowi młodych i zdolnych wokalistek Emilii Głodek i Natalii Kwas, które zaśpiewały „Małgośkę”.
Laureaci odebrali nagrody z rąk burmistrz Garwolina Marzeny Świeczak, wiceprzewodniczącego rady miasta Andrzeja Ostolskiego i dyrektora Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosława Kargola.