Barwna parada na początek i widowiskowy spektakl na zamknięcie trzydniowego spotkania ze sztuką, która bawiła, wzruszała, zmuszała do głębokiej refleksji nad kondycją świata, człowieka i międzyludzkimi relacjami. W ostatni weekend Garwolin, już po raz trzeci, stał się mazowiecką stolicą teatru i gościł u siebie wybitnych artystów – znanych nie tylko w Polsce, ale także zagranicą.
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Saturator Teatralny widzowie obejrzeli w sumie 14 spektakli teatralnych. W programie znalazły się także warsztaty rodzinne „Kontaktuj z dzieckiem” prowadzone przez Magdalenę Brzozowską, proekologiczna etiuda taneczna zaprezentowana w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Garwolinie oraz na jednym z garwolińskich skwerów, a także barwna parada, która zainaugurowała tegoroczny festiwal. W piątkowy wieczór ulicami Garwolina przemaszerowali aktorzy Teatru Rękawiczka, członkowie Klubu Seniora w Garwolinie, zawodniczki klubu No Name, a także mieszkańcy miasta prowadzeni przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie oraz strażaków.
Podczas pierwszego dnia festiwalu w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie widzowie mogli obejrzeć dwa spektakle oparte na tekście Witolda Gombrowicza „Ferdydurke”. „FeFerdydurke” Teatru Młodych Twórców „Maska” oraz „Ferdydurke” Teatru Rękawiczka to dwa zupełnie odmienne spojrzenia na to samo dzieło. O tych różnych punktach widzenia opowiadali podczas rozmowy po zakończonych występach aktorzy oraz reżyserowie obu teatrów.
Sobotnie spotkanie z teatrem rozpoczęły przedstawienia rodzinne. W parku przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka” najmłodsi widzowie i ich opiekunowie wzięli udział w interaktywnym spektaklu Teatru Animacji Falkoshow „Hej-Ho, Hej-Ha, Orkiestra gra!”, a następnie obejrzeli i wysłuchali „Opowieści o drzewie” Teatru Hipopo Pam. Kontynuacją rodzinnych spotkań z teatrem były niedzielne plenerowe spektakle – Teatru Mała Rękawiczka „Świtezianka” oraz Teatru Animacji Falkoshow „Iluzja Marionetki” i „Złota Ryba”.
W sobotę odbyła się premiera spektaklu „Ek(o)stynkcja” Teatru Rękawiczka, który powstał podczas tygodniowych warsztatów Site Specific prowadzonych przez Paulinę Święcańską.
Spektakle teatralne odbywały się nie tylko w plenerze, ale także w sali widowiskowej CSiK. Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy zaprezentował garwolińskiej publiczności historię o miłości pt. „Once”. Ogromne wrażenie na publiczności zrobił spektakl Teatru Rozbark „Gemini tryptyk” z niezwykłą muzyką Henryka Góreckiego.
Tradycją Festiwalu Saturator Teatralny są wieczorne spektakle plenerowe. W sobotę Teatr Makata zaprosił publiczność na „Wesele”, a przy tym przedstawił uniwersalną opowieść o kobiecie i mężczyźnie. O kobietach i kobiecości opowiadał także spektakl Fundacji Sztuka Ciała „Kobieta Kalendarz”. Przedstawieniu towarzyszyła muzyka na żywo autorstwa Sambora Dudzińskiego.
Dużo emocji wzbudził sobotni spektakl Teatru KTO „Ślepcy” – monumentalne widowisko wielokrotnie nagradzane i pokazywane na festiwalach na całym świecie – było diagnozą współczesnych mechanizmów zaślepienia, nieracjonalnych wyborów, strachu, dezinformacji. Wisienką na festiwalowym torcie był finałowy niedzielny spektakl Lwowskiego Teatru Woskresinnia „Wiśniowy sad” – powstały na podstawie sztuki Antoniego Czechowa.
Organizatorami Festiwalu Saturator Teatralny są Mazowiecki Instytut Kultury, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Miasto Garwolin.
Zdjęcia z wydarzenia są dostępne na profilu Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie na Facebooku