Pierwsza wystawa w 2022 roku w Galerii Kotłownia to mocne wejście w świat sztuki i wrażliwości estetycznej. Swoje prace w postaci obiektów malarskich i grafik zaprezentował Andrzej Oboz – wieloletni pedagog Liceum Plastycznego w Nałęczowie, artysta który ma na swoim koncie ponad 12 wystaw indywidualnych.
Wernisaż zgromadził sporo zainteresowanych. Autor pokazał ponad 30 swoich prac. Większość z nich powstała w niedalekiej przeszłości i została po raz pierwszy przedstawiona szerokiemu gronu odbiorców. Andrzej Oboz jest duchowym spadkobiercą Kazimierza Malewicza i konstruktywizmu. Wiele czerpie także z twórczości Strzemińkiego i Fijałkowskiego. Obiekty malarskie to niewielkie w swoich wymiarach dzieła, często tworzone z materiałów przypadkowych. Znalezionych, zauważonych, wyciągniętych z otchłani nieużytków i zapomnienia. Drobne elementy: kawałki drewna, płyty, patyczki dają podstawę tworzenia formy. Treść wobec niej jest wtórna. Kompozycje artysty odnoszą się do poszukiwań opozycji, upraszczania formy do momentu dojścia do podstawowych przeciwieństw: zewnętrzny/wewnętrzny, materialny/duchowy, jawny/tajemniczy.
Grafiki prezentowane na wystawie to natomiast klasyczny linoryt drukowany na papierze. Także one w swoim przekazie mają być przede wszystkim zabawą z formą.
Przybyłych na wernisaż gości powitała kustosz galerii – Luiza Kondej-Matusiak. Podziękowała za obecność, opowiedziała o swoich przeżyciach, które wywołały w niej prace artysty, nakreśliła kontekst historyczno twórczości Oboza. Liczną grupą odbiorców byli lokalni literaci. Grażyna Makulec podkreśliła, że twórczość zarówno literacka jak i plastyczna i wydarzenia związane z tymi dziedzinami kultury są dla wielu z nich niezwykle ważne, gdyż niektórzy amatorsko próbują w nich swoich sił.
Wystawa prezentowana jest do 12 lutego. Wstęp na nią jest bezpłatny. Centrum Sportu i Kultury i Galeria Kotłownia zapraszają do zwiedzania ekspozycji.
Andrzej Oboz urodzony w Tarnowie w 1963 roku. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom w 1988 roku. W latach 1988-1993 studia na Wydziale Grafiki w PWSSP w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Technik Drzeworytniczych u prof. Andrzeja Bartczaka, aneks w Pracowni Rzeźby u prof. Aleksandra Hałata, malarstwo w Pracowni prof. Juliusza Narzyńskiego. Wieloletni pedagog w PLSP w Nałęczowie. Działalność twórcza w zakresie grafiki artystycznej, małej formy rzeźbiarskiej, malarstwa oraz obiektów malarskich. Udział w wystawach, konkursach, plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych.