Młodzi w samorządności

Wizyta w Parlamencie Europejskim, spotkanie z przedstawicielami władz Samorządu Województwa Mazowieckiego, wymiana doświadczeń podczas Kongresu Samorządów Uczniowskich – to tylko niektóre z wydarzeń, które odbyły się w ramach realizacji projektu „Garwoliński Program Rozwoju Młodzieży – wspieranie kreatywności i innowacyjności”, którego głównym celem była integracja i aktywizacja młodych ludzi. Czy się udało?

– Jak młodzi czują się w samorządności? Jakie widzą szanse i zagrożenia? Co sprawia im trudność? Czego oczekują? Jakie mają pomysły na przyszłość swoją i swojego miasta? Pytań jest wiele. Nie mniej jest także odpowiedzi i pomysłów w głowach młodych ludzi. Ten projekt miał za zadanie pokazać Młodzieżowej Radzie Miasta różne oblicza samorządności, aktywizować młodzież naszego miasta, wzmocnić ich lokalną tożsamość, a także poczucie sprawczości. Jestem przekonana, że nasze cele zostały osiągnięte. Zrobiliśmy pierwszy niełatwy krok i będziemy wspólnie z młodymi iść tą drogą, bo to oni są naszą przyszłością – mówi Marzena Świeczak, burmistrz Garwolina.

Październik był bardzo aktywnym czasem dla członków Młodzieżowej Rady Miasta. Spotkania z lokalnymi władzami, lekcje o samorządności, to był tylko początek zdobywania nowych doświadczeń. W dniach 22-24 października młodzieżowi radni odwiedzili Belgię. Zwiedzili Brukselę i obejrzeli wszystkie najważniejsze miejsca, między innymi: Grand Place, Manneken Pis, Pałac Królewski, Atomium. Nie zabrakło także czasu na belgijskie specjały – frytki i gofry. Drugi dzień wyjazdu do stolicy Belgii to wizyta w Parlamencie Europejskim – zwiedzanie sali plenarnej, Parlementarium oraz gabinetu europoseł Kamili Gasiuk-Pihowicz.

– Wyjazd bardzo mi się podobał, było to dla mnie coś nowego. Miałam możliwość bliższego poznania pozostałych młodych radnych i to w warunkach innych niż urzędowe. Na pewno w mojej pamięci zostanie niepowtarzalny klimat Brukseli – wspomina Weronika Kałaska, radna Młodzieżowej Rady Miasta Garwolina.

Z wiedzą, jak działa samorząd miasta, a jak Europarlament, młodzieżowi radni udali się do Warszawy, by odwiedzić Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Tam zostali ciepło przyjęci przez członkinię zarządu Janinę Ewę Orzełowską, która opowiedziała o swojej drodze w samorządzie, o działalności Samorządu Województwa Mazowieckiego, a także uchyliła rąbka tajemnicy organizacji posiedzeń zarządu. Młodzieżowi radni mieli okazję spotkać się także z pracownikami urzędu, którzy opowiedzieli o swojej pracy i o Mazowszu w ogóle, a przede wszystkim – z radnymi Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Informacje o projektach realizowanych przez młodzieżowy sejmik z pewnością będą inspiracją do podejmowania lokalnych działań. Wizytę w Warszawie młodzi zakończyli łykiem sportu i kultury – najpierw odwiedzili Muzeum Sportu i Turystyki, a na koniec nowo otwarte Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Częścią projektu był także Kongres Samorządów Uczniowskich. To pierwsze tego typu wydarzenie było okazją do spotkania się przedstawicieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych działających na terenie Garwolina. Uczestnicy wydarzenia docenili możliwość poznania się, wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy.

Wszystkie realizowane w ramach projektu działania miały na celu zaktywizować społecznie młodzież, zwiększyć ich świadomość obywatelską i ich udział w życiu lokalnej społeczności.

– Podczas wyjazdu do Belgii po raz pierwszy spędziliśmy ze sobą więcej czasu i mieliśmy okazję do zintegrowania się. Była to dla nas świetna lekcja samorządności w sercu europejskiej polityki, Brukseli, niesamowita szansa na poznanie belgijskiej kultury, historii, obyczajów czy też kuchni. Cieszę się, że mogliśmy wziąć udział w takim przedsięwzięciu, poznać się bardziej i zaczerpnąć inspirację do nowych projektów, które możemy zrealizować w naszym mieście. Wierzę, że po intensywnym czasie spędzonym razem w ostatnich dwóch tygodniach, napełnieni słowami otuchy, wsparcia i motywacji, przeprowadzimy burzę mózgów, a nasze głowy pełne pomysłów podsuną nam nowe projekty, które z powodzeniem zrealizujemy – mówi Rafał Talarek, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Garwolina.

Zadanie pn. „Garwoliński Program Rozwoju Młodzieży – wspieranie kreatywności i innowacyjności” współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego realizowało Miasto Garwolin oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.