Bez tytułu, ale z przewodnikiem

Z początkiem nowego roku Galeria Kotłownia zaprasza na wernisaż Andrzeja Oboza. Abstrakcja o zawężonej gamie kolorystycznej i uporządkowanej, syntetycznej kompozycji rodzi równowagę i spokój. Kontemplacja tych prac, ich interpretacja i odkrywanie w nich głębszych poszukiwań to zaproszenie, które do odbiorców wystosowuje artysta. Świadomie nie nadaje tytułów, a pozostawia widza z obrazem sam na sam, by nie zaburzyć procesu odczuwania.

W Garwolinie Oboz pokaże ponad 30 prac. Będą to grafiki i obiekty malarskie. Powstały one w ciągu ostatnich 2 lub 3 lat i nigdzie wcześniej nie były pokazywane.

Obiekty malarskie – niewielkie w swoich wymiarach – tworzone są często z materiałów przypadkowych. Znalezionych, zauważonych, wyciągniętych z otchłani nieużytków i zapomnienia. Drobne elementy: kawałki drewna, płyty, patyczki dają podstawę stworzenia formy. Treść wobec niej jest wtórna. Tu ważna jest przede wszystkim kompozycja, precyzja ujęcia, wielowarstwowość – ta dosłowna i ta rozumiana metaforycznie. Wielowarstwowość sprawia, że pewne elementy dostrzegane są tylko częściowo, reszta jest schowana, ukryta w głębi obrazu. Zabieg ten z kolei pozwala na ukierunkowanie widza w stronę opozycji: zewnętrzny/wewnętrzny, materialny/duchowy, jawny/tajemniczy.

Andrzej Oboz śmiało czerpie z dorobku konstruktywizmu, z tradycji Malewicza, Strzemińskiego, Fijałkowskiego. W jego pracach można też dostrzec nawiązanie do kultury ludowej, do rodzinnych stron – Podkarpacia.

Grafiki prezentowane na wystawie to klasyczny linoryt drukowany na papierze. Także one w swoim przekazie mają być przede wszystkim zabawą z formą.

– Podczas piątkowego wernisażu będziemy gościć artystę. To doskonała okazja do porozmawiania z twórcą, poznania jego wrażliwości i dopytania o źródła i kontekst pokazywanych dzieł – mówi Luiza Kondej-Matusiak – kustosz galerii.

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 stycznia o godzinie 18:00. Ekspozycja artysty potrwa do 12 lutego. Prace można oglądać codziennie w godzinach otwarcia domu kultury.

Andrzej Oboz urodzony w Tarnowie w 1963 roku. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom w 1988 roku. W latach 1988-1993 studia na Wydziale Grafiki w PWSSP w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Technik Drzeworytniczych u prof. Andrzeja Bartczaka, aneks w Pracowni Rzeźby u prof. Aleksandra Hałata, malarstwo w Pracowni prof. Juliusza Narzyńskiego. Wieloletni pedagog w PLSP w Nałęczowie. Działalność twórcza w zakresie grafiki artystycznej, małej formy rzeźbiarskiej, malarstwa oraz obiektów malarskich. Udział w wystawach, konkursach, plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych. Zrealizował 12 wystaw indywidualnych.

 

Andrzej Oboz – obiekty malarskie i grafiki

Wernisaż wystawy: 7 stycznia, godz. 18:00, Galeria Kotłownia

Wstęp wolny