W tanecznym rytmie serwowanym przez Warszawską Orkiestrę Sentymentalną, ze sportowymi emocjami podczas biegu „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie”, w rycerskim klimacie na pikniku historyczno-edukacyjnym. Tak zapowiadają się tegoroczne Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego. Wielkie świętowanie już w najbliższy weekend. Sprawdźcie program!
– Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego to coroczna okazja, żeby pokazać mieszkańcom, co dzieję się w mieście i powiecie, szansa na zaprezentowanie się wielu grup artystycznych. To także sposobność do wspólnej zabawy i radosnego świętowania. W ubiegłym roku z powodu pandemii obchody tego ważnego wydarzenia odbyły się głównie online. W tym roku znów będzie okazja do spotkania się poza wirtualną rzeczywistością. I choć nie na tak wielką skalę i wciąż z ograniczeniami, to najważniejsze, że znów będziemy mogli przeżywać to wszystko, stojąc obok siebie – mówi Marzena Świeczak, burmistrz Garwolina.
W bogatym programie obchodów każdy znajdzie coś dla siebie. Są wydarzenia kameralne i liczniejsze, ale organizowane w otwartej przestrzeni. Koncerty, spektakle teatralne, zawody sportowe.
– To z pewnością będzie czas radości, którego tak bardzo wszyscy potrzebujemy. Mam nadzieję, że to wielkie wydarzenie da nam poczucie wspólnoty i wleje w nas moc optymizmu. Zachęcamy do skorzystania z przygotowanych atrakcji, do aktywnego, ale także odpowiedzialnego i bezpiecznego uczestnictwa w obchodach Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego – zachęca Mirosław Walicki, starosta powiatu garwolińskiego.
Bawmy się koncertowo!
Takie wydarzenie jak dni miasta i powiatu nie może się odbyć bez koncertów. Muzyczne świętowanie rozpocznie się już w piątek. O godzinie 18:30 w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie wystąpią uczniowie Best Vocal Studio. W koncercie pt. „Co nam w duszy gra” usłyszymy największe przeboje polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej, a także mniej znane utwory. Młodym wokalistom towarzyszyć będzie zespół muzyków pod przewodnictwem Pawła Stankiewicza.
Kolejna okazja do spotkania z muzyką już w niedzielę. Na parkingu przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka” czas od godziny 17:00 dobrymi dźwiękami wypełnią lokalni wykonawcy oraz zaproszony gość specjalny – Warszawska Orkiestra Sentymentalna. To zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – wybierają to, co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych i wykonują, zachowując styl i ponadczasowy urok tych melodii oraz dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej. Ich muzyka nie pozwala stać w miejscu. Przekonajcie się! Warszawska Orkiestra Sentymentalna zagra o godzinie 20:30, a wcześniej na scenie pojawi się Orkiestra Dęta OSP Garwolin w rozrywkowym repertuarze, lokalny młodzieżowy zespół Przerwa Techniczna oraz uczennice Zespołu Szkół nr 1 w Garwolinie.
Sobota z teatrem
W sobotę o godzinie 16:00 w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbędzie się uroczysta akademia okolicznościowa, podczas której władze miasta i powiatu podziękują tym, którzy zaangażowali się szczególnie w walkę z pandemią COVID-19. A po niej coś dla wielbicieli teatru – długo wyczekiwane premierowe spektakle. O godzinie 19:00 na deskach sceny pojawią się aktorzy Teatru Mała Rękawiczka, którzy zaprezentują spektakl „Cień księżyca” powstały na kanwie szkolnych lektur z epoki romantyzmu, a o godzinie 20:00 Teatr Rękawiczka pokaże „Ferdydurke” inspirowaną powieścią Gombrowicza.
Niedziela pełna emocji
Coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele kultury, sportu, jak i historii. Niedzielną część obchodów rozpocznie uroczysta msza święta w intencji mieszkańców, która zostanie odprawiona w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie o godzinie 10:00. Bezpośrednio po nabożeństwie na Skwerze Solidarności rozpocznie się piknik historyczno-edukacyjny „Dziedzictwo powiatu garwolińskiego”. Na stoisku Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem będzie można zobaczyć rycerza oraz zapoznać się z uzbrojeniem żołnierskim minionych epok. Odwiedzający będą mogli poznać tajniki rzemiosła rycerskiego, a dla najmłodszych przewidziano instruktaż fechtunku oraz pojedynku mieczami otulinowymi. Atrakcją będzie również ręczne malowanie figurek przedstawiających smoka znajdującego się w herbie Powiatu Garwolińskiego oraz rycerza, który będzie symbolizował księcia Janusza I – założyciela Miasta Garwolin.
Podczas pikniku odbędzie się także prapremiera książki ze wspomnieniami Józefa Siarkiewicza „Urodziłem się w Garwolinie”. Szczęśliwcy będą mogli otrzymać świeżo wydaną publikację zawierającą historie opowiadane przez Józefa Siarkiewicza oraz zdjęcia autorstwa Dariusza Szubińskiego. Dopełnieniem książki jest wystawa plenerowa, którą będzie można zobaczyć w najbliższy weekend na ulicy Staszica (naprzeciwko garwolińskiej kolegiaty).
Sport dla każdego!
Święto miasta i powiatu to także wiele wydarzeń sportowych. Po raz 12. odbędzie się bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie”. Jak co roku, w niedzielę w samo południe wystartują zawodnicy biegu na 10 km, ale tym razem nie będzie ich można zobaczyć na ulicach Garwolina. Bieg wyjątkowo odbędzie się w Hucie Garwolińskiej. Uczestnicy biegu pobiegną ścieżkami Leśnej Ścieżki Przyrodniczo-Kulturowej. Wciąż można zapisać się na bieg stacjonarny oraz dołączyć do wydarzenia online #KilometryPoMocy.
„Wdech. Wydech. Spokój” to propozycja na niedzielny poranek dla tych, którzy jogę już pokochali, jak i dla początkujących. O godzinie 9:00 w parku przy „Garwolance” jogę poprowadzi Maria Janiec. Wśród zieleni drzew uczestnicy będą skupiać się na ćwiczeniach oddechowych, rozbudzeniu ciała i odprężeniu kręgosłupa. Szczegółowe informacje oraz zapisy na Maria Janiec – Poszukując balansu w życiu
Sportowych emocji w niedzielę nie zabraknie także w budynku Pływalni Miejskiej „Garwolanka”. O godzinie 9:15 wystartują IX Otwarte Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza Miasta Garwolina, a w sobotę w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 odbędzie się Grand Prix Cheerleaders.
Pomoc dla hospicjum w Siedlcach
Podczas Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego będzie także okazja do pomagania. Przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na rzecz Siedleckiego Hospicjum Domowego dla Dzieci. Zebrane środki zostaną przekazane na zorganizowanie turnusu rehabilitacyjno-wypoczynkowego dla podopiecznych hospicjum i ich rodzin. Dla wielu będzie to pierwszy taki wyjazd od lat – często od momentu neurologicznej diagnozy, usłyszenia tragicznej informacji, gdy świat w jednej chwili zawalił się.
Organizatorami Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego są Miasto Garwolin, Powiat Garwoliński, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.
Współorganizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Wydarzenia organizowane w ramach obchodów Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego zostaną przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi zasadami epidemiologicznymi. Podczas wydarzeń w sali widowiskowej CSiK może być obecnych 150 osób, podczas wydarzeń plenerowych – 250 osób. Do tego limitu nie są wliczane osoby zaszczepione. Organizatorzy proszę o zachowanie dystansu społecznego oraz noszenie maseczek w miejscach, w których jest to wymagane.