Wyważone, niosące ciszę i spokój prace artysty Krzysztofa Gołucha od piątku 24 listopada można oglądać w przestrzeni ekspozycyjnej Galerii „Kotara” Fotografii oraz Galerii Kotłownia. Blisko 40 fotografii, które powstały w latach 2015-2020 to projekt pokazujący pracę osób niepełnosprawnych. Wystawa będzie gościć do połowy stycznia 2024 roku. Ci, którzy nie mogli być na wernisażu, mają jeszcze szansę na spotkanie z piękną opowieścią o ludzkiej godności.
Artysta, który do Garwolina przyjechał na zaproszenie kuratora wystawy – Dariusza Szubińskiego – tak sam mówi o swoim projekcie: Czas spędzony wśród niezwykłych ludzi pracujących w katowickim Zakładzie Aktywności Zawodowej był dla mnie bardzo twórczy i inspirujący. Przede wszystkim było to spotkanie z niesamowitymi i dobrymi ludźmi tworzącymi społeczność katowickiego ZAZ. W tamtym czasie i miejscu powstały fotografie, które w znaczący sposób zmieniły kierunek mojej twórczości. Bardzo dziękuję moim niepełnoprawnym bohaterom za zaproszenie mnie do swojego świata.
Format prac, ich statyczna kompozycja, wyrazisty kolor oraz ciepłe światło budują piękną opowieść nieodparcie przypominającą malarstwo Edwarda Hoppera. Podczas spotkania z garwolińską publicznością Krzysztof Gołuch opowiadał nie tylko o projekcie „Hotel”, ale także poprzednich projektach fotograficznych, początkach artystycznej drogi, swojej pracy w ośrodku Caritas oraz o nowym projekcie, w którym poszedł o krok dalej. Najnowszymi zdjęciami bowiem dokumentuje już nie przestrzeń pracy osób niepełnosprawnych, ale za pomocą fotografii stara się pokazać przestrzeń ich wewnętrznego świata często pełną samotności, opuszczenia i tęsknoty.
Piątkowy wernisaż był chodzony. Rozpoczął się na parterze powitaniem gości i krótką opowieścią Dariusza Szubińskiego, następnie zgromadzeni goście przeszli do Galerii Kotłownia. Stamtąd natomiast do sali konferencyjnej na spotkanie i poczęstunek. Zainteresowani mogli dokonać zakupu albumu fotograficznego, wpisać się do pamiątkowej księgi oraz porozmawiać z artystą.
Centrum Sportu i Kultury zaprasza do odwiedzenia wystawy zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane. Te ostatnie mogą zgłaszać się do oprowadzania kuratorskiego po uprzednim kontakcie z sekretariatem. Wystawa potrwa do 20 stycznia 2024. Wstęp wolny.