Już za kilka dni rozpocznie się 3. Festiwal Saturator Teatralny. Wielkie święto teatru będzie nie tylko okazją do obejrzenia wybitnych spektakli, ale także do wzięcia udziału w rodzinnych warsztatach. „Kontaktuj z dzieckiem” to wyjątkowa propozycja na sobotnie i niedzielne wczesne popołudnie.
Warsztat „Kontaktuj z dzieckiem” to czas i przestrzeń stworzona na wzajemne porozumienie dzieci i dorosłych. To wspólne działania ruchowe oparte na spontanicznej zabawie, improwizacji z elementami kontakt improwizacji.
– Będziemy wspólnie skakać, turlać się i upadać. Podczas zajęć jest duża swoboda ćwiczeń i ich formy, podejmowana przez uczestników w zależności od ich gotowości. Tworzymy przestrzeń na wzajemne porozumienie przez ruch. Dzięki zabawie i zadaniom będziemy odkrywać różne sposoby kreowania otaczającej nas przestrzeni oraz możliwości wpływania na nią – zachęca, prowadząca warsztaty, Magdalena Brzozowska – performerka, edukatorka, instruktorka i mama, absolwentka Uniwersytetu Londyńskiego – Birckbeck, Performance Studies w Wielkiej Brytanii, dyplomowana instruktorka tańca i trenerka personalna uznana przez Polską Akademię Sportu w Warszawie.
Podczas warsztatów dzieci i rodzice mają możliwość rozwinięcia nowej formy komunikacji poprzez pracę z ciałem i kontaktem fizycznym. „Kontaktuj z dzieckiem” to rozwój nie tylko motoryczny, a także zabawa, spontaniczność, dialog poprzez ruch i nasze ciało.
– Stwarzamy przestrzeń do budowania i pogłębienia więzi rodzinnej za pomocą naszego ciała. Dzieci usprawniają swoje zdolności ruchowe, swoją motorykę i pewność siebie. Rodzice rozwijają zaufanie do dzieci i do samych siebie. Dzięki improwizacji odkrywamy świat intuicyjnie. Przez kontakt fizyczny, ruch i dotyk. Rozwijamy inwencję twórczą, wyobraźnię, chęć eksperymentowania, dzielenia się własnymi emocjami. Nie ograniczamy się do powtarzania, naśladowania, a uczymy współtworzenia – dodaje Magdalena Brzozowska.
Warsztaty „Kontaktuj z dzieckiem” odbędą się 11 i 12 września w parku przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka”. Zajęcia są bezpłatne – należy zabrać ze sobą kocyk.
Warsztaty dla rodziców z dziećmi w wieku 3-6 lat będą się rozpoczynały o godzinie 14:00, a dla rodziców w wieku 7-11 lat o godzinie 15:00.
Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto się wcześniej zapisać, żeby zagwarantować sobie miejsce.
Zgłoszenie należy wysłać drogą mailową na adres: bmikulska@csik.garwolin.pl, w tytule wpisując: Kontaktuj z dzieckiem, a w treści maila – wiek dziecka.
Dodatkowe informacje:
Percepcja zmysłowa poprzez dotyk jest podstawą sensorycznego poznawania naszego środowiska i otoczenia. Jako dzieci robiliśmy to naturalnie, natomiast kiedy wkraczamy w dorosłość zapominamy o poznawaniu za pomocą naszego dotyku i ciała.
• Rodzice i dzieci rozwijają głębszą formę komunikacji między sobą, która daje dużo radości poprzez wspólny ruch, pracę z ciałem oraz fizyczny kontakt
• Dzieci usprawniają swoje zdolności ruchowe i swoją pewność siebie, natomiast rodzice budują zaufanie do dzieci i siebie
• Dzieci uczą się samodzielności i rozwijają niezależnego ducha, a rodzice uczą się z nimi współpracować na równi, z bezwarunkowym wsparciem
• Dorośli mają szansę na chwilę zapomnieć o zasadach, troskach i dać się ponieść w wir zabawy.
Rozwój motoryczny jest bardzo ważny dla dzieci, który również stymuluję pracę i rozwój mózgu. Ruch jest to również jedna z największych ich potrzeb w danym okresie rozwoju. Swobodne doświadczanie ruchu w otoczeniu rodzica oraz zamiana „ról” podczas ćwiczeń daje dziecku poczucie sprawczości. Poczucie odpowiedzialności za „zadanie”, pełna akceptacja oraz traktowanie na równi z dorosłym dodatkowo wspiera poczucie własnej wartości dziecka.
Dzieci mają przyzwolenie do nie podążania za wskazanym ćwiczeniem lub wykonanie je na własny sposób we współpracy z rodzicem. Rodzic i dziecko samemu mogą znaleźć rozwiązanie na swoją formę komunikacji. Kontakt fizyczny między rodzicami a dziećmi bardzo wpływa na rozwój więzi oraz ich relacji, dlatego większość czasu spędzamy w bliskim kontakcie. Ćwiczenia zbudowane są na dotyku, masażu, przytulaniu i zabawie. Doświadczanie i pozwolenie na upadek jest najlepszą formą uczenia się. Sprawdzanie swoich możliwości i przełożenie ich na przyszłość. Pozwalamy dziecku na doświadczanie wszystkiego chroniąc je w minimalny sposób.
Pracujemy z Metodą Ruchu Rozwijającego opracowana przez Weronikę Sherborne. Wykorzystuje ona mowę ciała do porozumienia niewerbalnego. Rozwija świadomość własnego ciała i otoczenia, pobudza sferę motoryczną. Stymuluje rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy dziecka. Rozwój sfery emocjonalno-społecznej oraz świadomości samego siebie i innych za pomocą ruchu.
Improwizacja i improwizacja kontaktowa jest naturalna. Dzieci odkrywają świat intuicyjnie, przez kontakt fizyczny, ruch, dotyk. Improwizacja rozwija inwencję twórczą, wyobraźnię, chęć eksperymentowania, dzielenia się własnymi emocjami. Nie ograniczamy się do powtarzania, naśladowania, a uczymy współtworzenia.
Magdalena Brzozowska – od narodzin córki zainteresowana jestem naturalnym i swobodnym rozwojem motorycznym oraz emocjonalno-społecznym człowieka. W jaki sposób i co wpływa na to jak postrzegamy świat i otoczenie w przyszłości.
Zdobywając doświadczenie w różnych technikach tańca, poszukuję odpowiedzi na źródło ruchu, jako narzędzie komunikacji międzyludzkiej. Związana od ośmiu lat z improwizacją i kontakt improwizacją, eksploruję autentyczność i naturalność w ciele. Pracując z wyobrażeniami, bazuję i polegam na świadomości ciała i umysłu.
Performerka, edukatorka, instruktorka i mama. Absolwentka Uniwersytetu Londyńskiego – Birckbeck, Performance Studies w Wielkiej Brytanii. Dyplomowana instruktorka tańca i trenerka personalna uznana przez Polską Akademię Sportu w Warszawie.
Doświadczenie i praktykę taneczną kształtowała jako tancerka grup międzynarodowych oraz na festiwalach i warsztatach m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Izraelu oraz Polsce. Autorka i tancerka spektakli improwizowanych. Koordynator projektów dla dzieci w Fundacji Artystycznej PERFORM. Nauczycielka 11tej edycji Festiwalu Kontakt Improwizacji Warsaw Flow, Laboratorium Kontakt Improwizacji dla dzieci i dorosłych – „Kreowanie ciałem, kształtowanie ruchem”. Stypendystka projektu „Kontaktuj z dzieckiem – Kultura w sieci” w roku 2020. Założycielka projektu „Kontaktuj z dzieckiem”, wraz z córką prowadzi spotkania oraz warsztaty ruchowe zachęcające dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy poprzez ruch i taniec. Prowadząca i pomysłodawczyni projektu „Zobaczmy się”.
Doświadczenie oraz praktykę taneczną kształtowała na międzynarodowych festiwalach i warsztatach m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Izraelu. Uczestniczyła w wielu konwencjach i spektaklach na scenie krajowej i międzynarodowej takich jak, „Move it show” – Olympia Kensington , „Collabo” – Teatr Stradford Circus, Wielka Brytania. „(Nie)poważnie kobiece” – Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa, „Projekt Performatywny dla tancerzy” z choreografami Keith’em Hennessy i Iloną Kenova – Warsaw Flow Festival. Autorski spektakl improwizowany we współpracy z muzykiem intuicyjnym i perkusistą – Piotrem Dąbrowskim – „Wir powietrza”.
Maja Brzozowska – Radosna i pełna energii 8-mio latka, która uwielbia ruch i przekraczanie swoich barier. Zawsze chętna do wspólnych „turlańców”, harców, podskoków i fikołków. W wolnej chwili między skokiem z kanapy na łóżko chętnie zaplecie bransoletkę lub uszyje pacynkę.