Nasyceni sztuką – mimo wszystko! 2. Festiwal Saturator Teatralny w Garwolinie

Mimo ograniczeń, mimo niepewności, mimo wszystko! W sobotę w Garwolinie odbył się 2. Festiwal Saturator Teatralny. Kilka godzin z teatrem było okazją do spotkania ze sztuką, ze sobą, do zagłębienia się w ciekawości i doświadczenia skrajnych emocji – od śmiechu do łez, od radości po smutek, od lęku po spokój.

Tak jak w medycynie saturacja wspomaga wydolność oddechową pacjenta, tak Saturator Teatralny ma za zadanie wspomaganie lokalnego teatralnego „układu krążenia” – nie tylko wśród działaczy grup teatralnych, ale również mieszkających w Garwolinie miłośników teatru, którzy oddaleni są od głównych ośrodków życia teatralnego. Zadaniem Saturatora jest więc stworzenie nowego miejsca na kulturalnej mapie Polski, służącego upowszechnianiu sztuki teatru. Miejsca twórczych spotkań, wymiany doświadczeń między zawodowymi i niezawodowymi artystami, przestrzeni dobrych teatralnych emocji.

Tego wszystkiego nie zabrakło podczas drugiej edycji festiwalu, która odbyła się w sobotę. I choć rok 2020 jest wyjątkowy, a stan pandemii utrudnia kontakt z kulturą, mimo wszystko – udało się! Widzowie obejrzeli 4 wyjątkowe spektakle oraz wzięli udział w spotkaniu podsumowującym projekt „Video Dance – Twórcze Grono”.

Oko na teatr

Tegoroczny Saturator Teatralny rozpoczął się w ogrodach Centrum Sportu i Kultury. Część pierwszą spotkania z teatrem stanowiły prezentacje lokalnych grup. Jako pierwsi na scenie wystąpili Zuzanna Ziółek i Jan Dusza, którzy zaprezentowali publiczności pełną ekspresji i emocji etiudę teatru ruchu pt. „Papierowa miłość”. Teatr O!Mamy zabrał widzów w podróż śladami starej polskiej baśni. „Żelazne Trzewiczki” – historię o wytrwałości w dążeniu do celu i niezwyciężonej sile miłości z zainteresowaniem oglądali zarówno mali widzowie, jak i ich rodzice oraz dziadkowie.

Katarzyna Wielka – imperatorka carskiej Rosji, ale i męskich serc. Wszystkim były znane cele jej łóżkowych perturbacji. Jednak co się stanie, kiedy jednemu z kochanków wcale nie zależy na funkcji w urzędzie? Jak człowiek zachowuje się po odrzuceniu? Jakie wnioski wyciąga? Odpowiedź na to pytanie można było znaleźć w monodramie Michała Lasockiego „Krzywe zwierciadło Wielkiej K.” Aktor Teatru Rękawiczka, a w tym wypadku także autor scenariusza i reżyser, swoim występem skradł serca publiczności.

Kolejne emocje zaserwowano widzom, gdy zapadł zmrok. Przed halą sportową CSiK Teatr Usta Usta pokazał „Cykl”. Spektakl multimedialny, łączący instalacje przestrzenne, grę aktorską oraz wizualizacje. Odnosił się do regularności, powtarzalności elementów codzienności, natręctw, cykliczności marzeń sennych, które wpływają na osobowość i sposób istnienia. Przedstawienie składa się z cyklu tych obrazów, które od zawsze śnimy wspólnie, wydobytych z podświadomości, symbolizujących ludzkie lęki, słabości i pragnienia.

Wiele emocji w widzach wzbudził ostatni, niezwykle widowiskowy spektakl Teatru Ósmego Dnia „Arka”. Późnym wieczorem parking przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka” zapłonął żywym ogniem, który rozgrzał publiczność i kazał zadać sobie pytania o świat, o ludzkie życie, o to, czym jest dom i dokąd wszyscy zmierzamy? „Arka” była pokazywana na wszystkich liczących się festiwalach w Europie oraz m.in. w Meksyku, Singapurze, Kolumbii, Wenezueli, Południowej Korei, Brazylii, Chile i Kostaryce. Teraz do tej mapy dołączył także Garwolin.

W twórczym gronie – droga artysty

Jednym z wydarzeń tegorocznej edycji Saturatora była prezentacja filmów, które powstały w ramach projektu „Twórcze Grono”. Projekt jest eksperymentalną wersją prowadzenia twórczego grona na podstawie „Drogi Artysty” Julii Cameron. Projekt trwał 12 tygodni, podczas których jego uczestnicy oraz prowadząca Paulina Święcańska spotykali się wyłącznie online. Raz w tygodniu, na 3-4 godziny. Efektem tej międzypokoleniowej współpracy aktorów Teatru Rękawiczka i Teatru O!Mamy było powstanie 10 filmów „Video Dane”, które były podsumowaniem odkryć intelektualnych, posługiwania się nowymi narzędziami do pracy własnej i wspólnych dyskusji. W sobotni wieczór filmy zostały po raz pierwszy zaprezentowane publicznie, a widzowie mieli okazję do zadawania pytań i dyskusji z twórcami.

Pokaż i opisz, co zobaczyłeś – konkursy dla publiczności

Festiwal Saturator Teatralny za nami, ale wrażenia zostaną z nami na długo. Aby przedłużyć szaleństwo festiwalu, utrwalić je i uwiecznić, organizatorzy przygotowali dla uczestników dwa konkursy. Na tych, którzy mają giętki język, potrafią nim wyrazić to, co myśli głowa, a do tego mają też lekkie pióro, czeka konkurs SATUrenzja. Zadanie konkursowe polega na wybraniu spośród wszystkich wystawionych podczas tegorocznej edycji Saturatota spektakli jednego i napisania jego recenzji. Można też stworzyć tekst recenzujący ogólnie festiwal jako całość.

Dla tych, którzy rzeczywistość wolą przedstawiać obrazem, a nie słowem, przewidziano konkurs fotograficzny pod nazwą fotoRATOR. Zgłoszenie konkursowe obejmuje 6 zdjęć z wybranego spektaklu lub ogólnie z całego festiwalu. By wziąć udział w zabawie należy fotografie upublicznić na swoim profilu Facebookowym i koniecznie oznaczyć je hasztagiem #fotoRATOR. Czas na publikacje zdjęć mija 14 września na minutę przed północą.

Wyłonione przez organizatorów jury wybierze zwycięzców obu konkursów i przyzna nagrody rzeczowe. Warunkiem koniecznym uczestnictwa w zabawie jest zapoznanie się z regulaminem i spełnienie wszystkich jego wymogów.

Więcej o konkursach

Organizatorami Festiwal Saturator Teatralny są Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie, Miasto Garwolin oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Zobacz galerię zdjęć