Spacer śladami kultury i tradycji. Senatorska 2021

VIII edycja Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina odbyła się w wyjątkowych okolicznościach. Wielkie, wspólne spotkanie mieszkańców na ulicy Senatorskiej nie mogło się odbyć, ale mimo wszystko nie zabrakło festiwalowych akcentów. Wciąż można się wybrać na spacer i obejrzeć jedną z wystaw. Jeśli nie udało Wam się dostać „Garwolskiego piania”, nic straconego. Od jutra gazeta będzie dostępna w trzech miejscach.

Pandemia już po raz drugi uniemożliwiła zorganizowanie Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina na ulicy Senatorskiej w pełnej krasie, ale mimo wszystko na jednej z najstarszych ulic w mieście pojawiły się wczoraj festiwalowe akcenty. Ulicą przejechały konne bryczki, otwarte było minimuzeum stworzone przez portal Garwolin.org, w jednej z bram pojawiło się ceramiczne rękodzieło.

Centrum Sportu i Kultury przygotowało dwie wystawy, które można było wczoraj podziwiać, przechadzając się ulicą Senatorską. Jedna z nich dotyczyła postaci polskiego etnografa Oskara Kolberga, druga to sentymentalna podróż do poprzednich edycji festiwalu. W kilku miejscach zostały zaprezentowane zdjęcia z festiwalu ukazujące wszystkie jego charakterystyczne elementy. Tę wystawę wciąż można podziwiać.

Na odwiedzających wczoraj ulicę Senatorską czekał również tegoroczny numer Festiwalowego Rocznika Ilustrowanego „Garwolskie pianie”. Znalazły się w nim artykuły o garwolińskiej wycinance, Oskarze Kolbergu, związkach Mirona Białoszewskiego z Garwolinem, dawnych tradycjach weselnych i działalności Stowarzyszenia Kawaleryjskiego 1 Pułku Strzelców Konnych. Można przeczytać wspomnienie Zbigniewa Węgrzynka, a także w wywiadzie z Tadeuszem Zalewskim, o tym, jak wyglądało życie w dawnym Garwolinie. Nie zabrakło także krzyżówki, festiwalowych zgadywanek nie tylko dla najmłodszych oraz starych zdjęć udostępnionych przez portal Garwolin.org.

Jest dobra informacja dla tych, którym nie udało się wczoraj otrzymać gazety, a chcieliby ją mieć w swoich domach. „Garwolskie pianie” będzie od jutra dostępne w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie (ul. Nadwodna 1), Pływalni Miejskiej „Garwolanka” oraz Urzędzie Miasta w Garwolinie.