Spektakle teatralne w wykonaniu młodych artystów, ponad 100 lat muzyki w kilku koncertach, mnóstwo sportowych emocji, prapremiera książki i historyczno-rycerski piknik. Wydarzenia w ramach tegorocznych Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego były różnorodne, dzięki temu każdy mieszkaniec mógł w programie znaleźć coś dla siebie.
To były wyjątkowe Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego, bo po raz pierwszy po długiej przerwie, którą spowodowała pandemia, mieszkańcy mogli spotkać się podczas różnych wydarzeń i wspólnie obchodzić swoje święto.
Tę wyjątkowość wielokrotnie podkreślali podczas minionego weekendu gospodarze wydarzenia – burmistrz Garwolina Marzena Świeczak i starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki.
Obchody Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego rozpoczęły się już w piątek koncertem uczennic Best Vocal Studio. Podczas blisko 3-godzinnego koncertu młode wokalistki zaprezentowały się w wielkich przebojach polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej, a na scenie towarzyszył im zespół muzyków.
W sobotę natomiast sala widowiska Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zamieniła się w salę teatralną. Na scenie pojawili się najpierw aktorzy Teatru Mała Rękawiczka, którzy pokazali spektakl „Cień księżyca”, a następnie wystąpił Teatr Rękawiczka ze spektaklem „Ferdydurke”. Oba spektakle powstawały w czasie pandemicznych ograniczeń, a w minioną sobotę miały swoją premierę. Reżyserem obu przedstawień jest Izabela Rękawek. W sobotę odbyło się także Grand Prix Cheerleaders.
Prawdziwa kumulacja wydarzeń czekała na mieszkańców w niedzielę: IX Otwarte Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza Miasta Garwolina, poranna joga na świeżym powietrzu z Marią Janiec, bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie”. W tym roku zawodnicy pokonywali 10-kilometrową trasę w Hucie Garwolińskiej. Zmagali się nie tylko z dystansem, ale także z ogromnym upałem. Najlepszym zawodnikiem z powiatu garwolińskiego był Łukasz Świesiulski, który zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.
W niedzielę o godzinie 10:00 w garwolińskiej kolegiacie została odprawiona msza święta w intencji mieszkańców. Po niej na ulicach miasta można było spotkać bryczki, a na Skwerze Solidarności odbył się historyczno-rycerski piknik, podczas którego można było zobaczyć rycerza oraz zapoznać się z uzbrojeniem żołnierskim minionych epok. Odwiedzający mogli poznać tajniki rzemiosła rycerskiego, a dla najmłodszych przewidziano instruktaż fechtunku oraz pojedynku mieczami otulinowymi. Atrakcją było również ręczne malowanie figurek przedstawiających smoka znajdującego się w herbie Powiatu Garwolińskiego oraz rycerza, który symbolizował księcia Janusza I – założyciela Miasta Garwolin. Podczas pikniku można było także otrzymać świeżo wydaną przez Miasto Garwolin książkę ze wspomnieniami Józefa Siarkiewicza „Urodziłem się w Garwolinie”. Kolejna taka okazja 1 lipca.
Ostatnim elementem tegorocznych obchodów święta miasta i powiatu były niedzielne koncerty, które w tym roku zorganizowano na parkingu przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka”. To była muzyczna podróż od początków XX wieku aż po lata współczesne. Najpierw na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie, która zaprezentowała się zarówno w żołnierskich utworach, jak i piosenkach rozrywkowych. Później scenę opanowali przedstawiciele młodego pokolenia. Zespół Przerwa Techniczna oraz uczennice Zespołu Szkół nr 1 w Garwolinie bawili publiczność największymi przebojami z list przebojów – nie tylko tych krajowych, ale także zagranicznych.
Wisienką na torcie był występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej – zespołu rozsmakowanego w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – wybierają to, co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych i wykonują, zachowując styl i ponadczasowy urok tych melodii oraz dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej. Ich muzyka nie pozwala stać w miejscu, czego najlepszym dowodem była publiczność zgromadzona na wczorajszym koncercie, która bardzo szybko, słuchając melodii płynących ze sceny, ruszyła do tańca.
Organizatorami Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego byli Miasto Garwolin, Powiat Garwoliński, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.
Współorganizatorem był Samorząd Województwa Mazowieckiego.