„Resztki” w Galerii Kotłownia.

 

Piątkowy wieczór 11 września nie mógł obyć się bez „Resztek”. W Galerii Kotłownia zaprezentował swoje prace – tak właśnie zatytułowane – wrocławski artysta Tomasz Ryfa. W przestrzeni galerii zagościły rzeźby wykonane tradycyjną techniką rzemieślniczą i z naturalnych materiałów: metali szlachetnych i gliny.

Spośród pięciu obiektów eksponowanych w galerii jeden był dziełem ceramiki, cztery pozostałe to obiekty wykonane z metali. Największa gabarytowo praca to obiekt ze skorodowanej, zardzewiałej blachy o miękkich, obłych kształtach. Artysta podczas wernisażu tłumaczył, że chciałby, aby jego prace przemawiały samą formą, by oglądający je nie próbowali ich „przyporządkować”, nazwać, ani kojarzyć ze znanymi sobie przedmiotami.

Czytaj dalej

Startuje IX Grand Prix Ziemi Garwolińskiej

Nowe otwarcie w nowym miejscu. W najbliższą niedzielę, 20 września, wystartuje IX Grand Prix Ziemie Garwolińskiej. Na trasie pięciu biegów znów pojawią się całe rodziny. Aby dołączyć do biegu, trzeba się zarejestrować internetowo. Zapisy właśnie ruszyły.

Grand Prix Ziemi Garwolińskiej to cykl czterech biegów organizowanych przez Stowarzyszenie Truchtacz.pl oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Impreza, której celem jest przede wszystkim popularyzacja biegania i aktywizacja społeczności lokalnej z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki różnym dystansom dopasowanym do możliwości uczestników w imprezie mogą wziąć udział dzieci już od przedszkola, młodzież i dorośli.

– Nietypowo, bo dopiero we wrześniu, ale sytuacja związana z pandemią zmusiła nas do odwołania wiosennych zawodów. Co roku pierwszym biegiem witaliśmy wiosnę, teraz biegowo pożegnamy lato. Ważną zmianą jest także nowe miejsce zawodów, które z pewnością polubią zawodnicy. Wszystkie biegi odbędą się na terenach przy zbiorniku wodnym w Garwolinie – mówi Michał Kopik, prezes Stowarzyszenia Truchtacz.pl. Czytaj dalej

Nasyceni sztuką – mimo wszystko! 2. Festiwal Saturator Teatralny w Garwolinie

Mimo ograniczeń, mimo niepewności, mimo wszystko! W sobotę w Garwolinie odbył się 2. Festiwal Saturator Teatralny. Kilka godzin z teatrem było okazją do spotkania ze sztuką, ze sobą, do zagłębienia się w ciekawości i doświadczenia skrajnych emocji – od śmiechu do łez, od radości po smutek, od lęku po spokój.

Tak jak w medycynie saturacja wspomaga wydolność oddechową pacjenta, tak Saturator Teatralny ma za zadanie wspomaganie lokalnego teatralnego „układu krążenia” – nie tylko wśród działaczy grup teatralnych, ale również mieszkających w Garwolinie miłośników teatru, którzy oddaleni są od głównych ośrodków życia teatralnego. Zadaniem Saturatora jest więc stworzenie nowego miejsca na kulturalnej mapie Polski, służącego upowszechnianiu sztuki teatru. Miejsca twórczych spotkań, wymiany doświadczeń między zawodowymi i niezawodowymi artystami, przestrzeni dobrych teatralnych emocji.

Tego wszystkiego nie zabrakło podczas drugiej edycji festiwalu, która odbyła się w sobotę. I choć rok 2020 jest wyjątkowy, a stan pandemii utrudnia kontakt z kulturą, mimo wszystko – udało się! Widzowie obejrzeli 4 wyjątkowe spektakle oraz wzięli udział w spotkaniu podsumowującym projekt „Video Dance – Twórcze Grono”. Czytaj dalej

SATUrenzja i fotoRATOR. Odwiedź festiwal i weź udział w konkursie

Już w najbliższą sobotę wielkie teatralne święto w Garwolinie. 2. Festiwal Saturator Teatralny… Mimo wszystko! Na widzów będzie czekało 5 wydarzeń i 2 konkursy – na najlepszy reportaż fotograficzny i najlepszą recenzję.

Mazowiecki Instytut Kultury, Miasto Garwolin i Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zapraszają do udziału w drugiej edycji Festiwalu Saturator Teatralny.

– Rok 2020 jest rokiem wyjątkowym. Właśnie teraz chcemy być razem z naszymi widzami i artystami. Okres pandemii z wielką siłą uświadomił nam, że życie pozbawione kontaktu z kulturą utrudnia poszukiwania odpowiedzi na współczesne wyzwania i definiowanie bolących problemów. Przeszkadza w tworzeniu więzi wspólnotowych i wspólnym przeżywaniu Sztuki. Nie chcemy życia bez Sztuki, dlatego spotkamy się mimo wszystko – przekonują organizatorzy. Czytaj dalej

Saturator… Mimo wszystko!

Mazowiecki Instytut Kultury, Miasto Garwolin i Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zapraszają do udziału w drugiej edycji Festiwalu Saturator Teatralny. W tym trudnym dla nas wszystkich roku spotkamy się w jednym dniu – 12 września.

Rok 2020 jest rokiem wyjątkowym. Właśnie teraz chcemy być razem z naszymi widzami i artystami. Okres pandemii z wielką siłą uświadomił nam, że życie pozbawione kontaktu z kulturą utrudnia poszukiwania odpowiedzi na współczesne wyzwania i definiowanie bolących problemów. Przeszkadza w tworzeniu więzi wspólnotowych i wspólnym przeżywaniu Sztuki. Nie chcemy życia bez Sztuki, dlatego spotkamy się mimo wszystko…

Tegoroczna 2. edycja Festiwalu Saturator Teatralny w Garwolinie odbędzie się 12 września. Mamy nadzieję, że te kilka godzin spotkań z teatrem pozwoli artystom i widzom zagłębić się w ciekawości, uważności a może też kreatywności? Bądźcie z nami, bo razem jest łatwiej, ciekawiej i… lepiej ale pamiętajcie  o bezpieczeństwie swoim i innych. Czytaj dalej

Kino „Wilga” dołącza do akcji #ChodźDoKina!

Właśnie dzisiaj rusza ogólnopolska kampania społeczna z udziałem gwiazd „Kino to Emocje”, w ramach której duże sieci oraz kina studyjne i lokalne wspierane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, po raz pierwszy w historii będą wspólnie zachęcać do powrotu przed duży ekran. Kino „Wilga” również włącza się w akcję i zaprasza: #ChodźDoKina!

– Kino to emocje. Wiedzą o tym doskonale nasi widzowie, których w ubiegłym roku ponad 90 tysięcy zasiadło przed ekranem naszego kina. Pandemia pokrzyżowała plany również branży kinowej. Dziś nasze kino jest bezpieczne, dzięki stosowaniu reżimu sanitarnego: dezynfekcja dłoni przy wejściu do kina, zakrywanie nosa i ust, zachowanie dystansu – co drugi fotel wolny – mówi Jacek Pasternak, kierownik garwolińskiego Kina „Wilga”.

W obliczu pandemii i trudnej sytuacji, w której znalazły się kina, polska branża kinowa zwarła szyki, by wyjść naprzeciw rodzimym kinomanom. Kampania „Kino to emocje” startuje 4 września. Głównym elementem kampanii będą pełne emocji spoty z udziałem Joanny Kulig i Marcina Dorocińskiego, za pośrednictwem których aktorzy przypomną widzom o wyjątkowej roli kina.

Oprócz emisji spotów, przewidziano także szereg działań w mediach społecznościowych, m.in. aktywności z aktorkami i aktorami za pośrednictwem ich kanałów. Wszystkie elementy łączyć będzie wspólny hasztag: #ChodźDoKina. Czytaj dalej

Resztki – wernisaż w Galerii Kotłownia 11.09.2020

Kolejny wernisaż w Galerii Kotłownia zbliża się wielkimi krokami. Zagadkowy i przewrotny tytuł wystawy, podczas której swoje prace zaprezentuje Tomasz Ryfa już w najbliższy piątek 11 września o godzinie 18:00.

„Resztki” tak nazywają się rzeźby – proste formy przestrzenne, w których artysta zamknął emocje. Pięć obiektów prezentowanych w przestrzeni galerii to minimalistyczne formy. Ich elementem wspólnym jest tradycyjna technika rzeźbiarska, którą zostały wykonane. Artyście bliskie jest dawne rzemiosło, stąd chętnie korzysta z takich metod jak repusowanie blachy, ceramika, czy odlewy z brązu. Rzeźby Tomasza Ryfy łączy też materiał, z którego powstały – w każdym przypadku – jest to materiał naturalny: metal szlachetny czy glina. „Resztki” stają w opozycji do wszelakich resztek cywilizacyjnych obecnego świata. W czasach gigantycznej nadprodukcji nietrwałych dóbr, trwałe szlachetne materiały podlegające jednocześnie pełnemu recyklingowi są – same w sobie – cichym przesłaniem. Czytaj dalej

81. rocznica bombardowania Garwolina

8 września 1939 roku. Jedna z najważniejszych i zarazem najtragiczniejszych dat w historii Garwolina – rocznica zbombardowania miasta. Jak co roku uczcijmy pamięć mieszkańców, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Tegoroczne obchody 81. rocznicy bombardowania Garwolina rozpoczną się 6 września. Twórcy portalu Garwolin.org zapraszają na spacer historyczny ulicami Garwolina. Będą zdjęcia, wspomnienia i historie związane z bombardowaniem Garwolina oraz okresem okupacji niemieckiej. Spacery odbędą się w niedzielę – o godzinie 12:00, 14:00 i 16:00. W każdym z nich będzie mogło wziąć udział 15 osób.

Obowiązują zapisy. Zgłoszenia należy przesyłać poprzez SMS na numer tel. 515 446 098 (w SMS podajemy nazwisko, liczbę osób i godzinę spaceru) Start z izby pamięci na Senatorskiej 39. Więcej informacji można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku. Czytaj dalej