Kształty z natury – wernisaż wystawy Katarzyny Kuty

Centrum Sportu i Kultury oraz Galeria Kotłownia zapraszają na trzeci w tym roku wernisaż. Tym razem swoje prace zaprezentuje Katarzyna Kuta, a wystawa nosi zagadkowy tytuł „pt. „Biomorfy”. Uroczyste otwarcie wystawy oraz spotkanie z artystką odbędzie się 13 marca o godzinie 18:00 w Kotłowni.

Określenie „biomorfy” jest połączeniem dwóch przedrostków. Bio nawiązuje do natury i organicznych kształtów. Morf to drobny element, który nadaje całości znaczenie. Prace artystki to skomplikowane w wizualnej formie, piętrzące się i narastające obiekty. Podstawowym materiałem twórczym jest tutaj papier. Kuta konstruuje z niego drobne elementy, a następnie wielokrotnie je powiela, budując jednocześnie wielopłaszczyznową strukturę. Nie bez znaczenia dla prac artystki jest jej miejsce zamieszkania. Autorka od wielu lat mieszka na małej wsi i czerpie z kontaktu z przyrodą: ziemią, lasem, roślinnością.

Katarzyna Kuta urodziła się w Puławach. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Studiowała w Instytucie Sztuk Pięknych Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Działa twórczo w zakresie malarstwa, rzeźby oraz rysunku.

Ważniejsze osiągnięcia i wystawy:

2005 r. – wyróżnienie na VII Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa uczniów średnich szkół plastycznych; Bielsko Biała,

2009 r. – wystawa zbiorowa „Rysunek i Rzeźba” Galeria „Pentagon”, Radom;

2010 r. – I miejsce w konkursie twórczości technicznej – projekt zabawki rozwijającej motorykę dzieci, Rzeszów;

2011 r. – podyplomowa wystawa zbiorowa, Uniwersytet Rzeszowski;

2014 r. – wystawa indywidualna „Wzrastanie”, Galeria „Piwnica”, Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach;

2014 r. – wystawa indywidualna „Pejzaż natury”, Gminny Ośrodek Kultury

w Gołębiu;

2015 r.- wyróżnienie w kategorii malarstwo i rysunek w XII Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli.

2016 r. – wystawa indywidualna „Drugie życie natury”, Galeria ANEKS, Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika,

2018 r. – wystawa indywidualna „MAKRO/mikro” z okazji Dni Wąwolnicy, budynek starego przedszkola,

2019 r. – wystawa indywidualna „Formy Natury”, Galeria Inter Libros, Biblioteka Miejska w Puławach.

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 marca o godzinie 18:00 w Galerii Kotłownia. Wystawę będzie można oglądać do 8 kwietnia. Wstęp wolny.