Święto miasta i powiatu. Na bis!

Razem w sieci i nie tylko! Takie hasło towarzyszyło tegorocznym Dniom Garwolina i Powiatu Garwolińskiego. Było to wyjątkowe święto miasta i powiatu. Bez możliwości tłumnego spotykania się w przestrzeni publicznej, ale jednak z wieloma atrakcjami, z których można było skorzystać w sieci i poza nią. Plusem przeniesienia obchodów do wirtualnej przestrzeni jest to, że wiele wydarzeń i atrakcji wciąż jest dostępnych na wyciągnięcie ręki. Przegapiliście coś? Możecie nadrobić zaległości!

Tegoroczne Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego było organizowane przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Garwolinie, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem oraz Urząd Miasta w Garwolinie i Starostwo Powiatowe w Garwolinie. Wśród wielu propozycji, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wielkie święto miasta i powiatu trwało w  sumie dwa tygodnie. W tym czasie odbywały się koncerty, spektakl teatralny, kino pod chmurką, spotkania, wystawy, rozmowy i wycieczki. Większość wydarzeń była organizowana wirtualnie albo transmitowana w wydarzeniu na Facebooku. Dzięki temu wciąż można je obejrzeć.

W piątek 19 czerwca w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbyła się uroczysta, wspólna sesja Rady Miasta Garwolina i Rady Powiatu Garwolińskiego, która stanowiła także oficjalną część obchodów Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego. Podczas sesji upamiętniono także 30-lecie samorządności oraz wręczono pamiątkowe statuetki tym, którzy przez lata pracowali na rzecz samorządu terytorialnego. Na zakończenie sesji odbył się także krótki koncert fortepianowy, podczas którego zagrali Julian Czaporowski oraz Piotr Szafraniec.

Uroczysta sesja i koncert fortepianowy:

W sobotnie przedpołudnie na Skwerze Solidarności można było posłuchać rozmów, jakie dziennikarze lokalnych mediów przeprowadzili z przedstawicielami różnych środowisk w powiecie. Na pytania redaktorów odpowiadali – przedstawiciele samorządu: sekretarz Miasta Garwolina Cezary Tudek, sekretarz Powiatu Garwolińskiego Bartłomiej Kozyra, ludzie sportu – Marcin Makaruk i Andrzej Goliszewski, przedstawicielki środowisk kulturalnych – Izabela Rękawek i Grażyna Makulec oraz pasjonaci lokalnej historii – Krzysztof Kot i Adrian Pogorzelski.

Wywiady:

Opublikowany przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Sobota, 20 czerwca 2020

Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego nie mogą się  odbyć bez koncertu i spektaklu teatralnego. W sobotnie popołudnie na scenie CSiK wystąpili uczniowie Best Vocal Studio, którym towarzyszył zespół profesjonalnych muzyków. Koncert pt. „Coś optymistycznego” był pełnych dobrych i pozytywnych dźwięków. Niemniej pozytywną muzyczną energię przesłał Dj Refresh i Hot2Touch. Specjalnie dla mieszkańców miasta i powiatu przygotowali i nagrali na dachu Pływalni Miejskiej „Garwolanka” dwa muzyczne sety z utworami w sam raz na udaną domówkę. W niedzielne popołudnie natomiast odbyła się premiera najnowszego spektaklu Teatru O!Mamy adresowanego do całych rodzin pt. „Żelazne trzewiczki”.

Koncert „Coś optymistycznego”:

„Gorączka sobotniej nocy – #garwolińskdomówka”:

Spektakl „Żelazne trzewiczki”:

W ciągu dwóch tygodni było wiele okazji do spotkania ze sztuką i lokalną historią. Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem zaprosiło między innymi na wirtualne wizyty w muzeach Korytnicy, Maciejowic i Powiśla Maciejowickiego, a także na podróże w przeszłość – miniwykłady o historii naszego powiatu. Wirtualne oprowadzanie po kolekcji sztuki współczesnej przygotowała także Galeria Kotłownia działająca przy Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Film prezentuje malarstwo abstrakcyjne znajdujące się w zbiorach stałych galerii. Na niecodzienną przechadzkę zaprosiła wszystkich Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. „Garwolin – małe miasto, wielka historia” to historyczny quest, gra miejska, dzięki której zwyczajny spacer ulicami Garwolina ma szansę stać się świetną zabawą dla całej rodziny. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Jeśli jeszcze nie sprawdziliście swojej wiedzy i spostrzegawczości, nic straconego. Wystarczy pobrać kartę i w drogę!

Wirtualne wizyty w powiatowych muzeach:

Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach

Opublikowany przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem Piątek, 19 czerwca 2020

Opublikowany przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem Wtorek, 23 czerwca 2020

Opublikowany przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem Wtorek, 23 czerwca 2020

Opublikowany przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem Piątek, 26 czerwca 2020

Opublikowany przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem Piątek, 26 czerwca 2020

Wirtualne oprowadzanie po kolekcji sztuki współczesnej Galerii Kotłownia:

Wehikuł czasu: historyczne podróże w czasie po powiecie garwolińskim:

Wehikuł Czasu: historyczne podróże w czasie po powiecie garwolińskim. Cz.1 „W mrokach pradziejów” 🙂

Opublikowany przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem Czwartek, 18 czerwca 2020

Wehikuł czasu cz. 2

👣 Zapraszamy! Za 5 minut "ruszamy w przeszłość" 🙂

Opublikowany przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem Środa, 24 czerwca 2020

Wehikuł czasu cz. 3 – Bitwy i potyczki

Zaczynamy za 5 minut! 🙂

Opublikowany przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem Środa, 24 czerwca 2020

Wehikuł czasu cz.4

Zaczynamy o godzinie 19.00:-)

Opublikowany przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem Czwartek, 25 czerwca 2020

Garwolin: małe miasto – wielka historia – gra miejska

https://www.dropbox.com/s/y2nw0aew5arrfog/quest.pdf?dl=0

Udając się na letni spacer, warto odwiedzić dwa miejsca i obejrzeć wystawy przygotowane specjalnie na tegoroczne Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego. W holu głównym budynku Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Nadwodnej 1 może obejrzeć wystawę plakatów promujących dni miasta i powiatu. Najstarszy z nich pochodzi z 1986 roku! Warto zobaczyć, jak mieszkańcy obchodzili te wyjątkowe dni na przestrzeni ostatnich 30 lat. Warto także zatrzymać się na ulicy Staszica 11. Na ogrodzeniu plebanii została wyeksponowane zdjęcia dawnego i współczesnego Garwolina. „Garwolin wczoraj i dziś” to wystawa wyjątkowa, ponieważ zdjęcia zrobione współcześnie zostały wykonane dokładnie w tym samym miejscu, w którym zostało zrobiona historyczna fotografia. Wystawę przygotował portal Garwolin.org wraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

I to wciąż nie jest wszystko! Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego 2020 się zakończyły, ale na stronie wydarzenia na Facebooku można znaleźć wiele ciekawostek, twórczych propozycji. Warto tam zajrzeć!

Wydarzenie na FB: Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego 2020