Tradycja po raz wtóry. Bożonarodzeniowy Konkurs Plastyczny

Centrum Sportu i Kultury już po raz 18 zaprasza uczniów szkół z całego powiatu garwolińskiego do udziału w Bożonarodzeniowym Konkursie Plastycznym pt. Tradycja II. Konkurs z tradycją w tytule był organizowany już na wiosnę tego roku i dotyczył tradycyjnych ozdób związanych ze Świętami Wielkanocnymi.

– Tym razem kierowani chęcią przekazania dawnych sposobów ozdabiania domostw oraz przekonani o wartościach wynikających z historii i kultury narodu chcemy zachęcić dzieci i młodzież do poznania tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych: podłaźniczki, światów, pająków, ozdób wiszących i łańcucha – mówi Luiza Kondej-Matusiak, koordynatorka konkursu.

W regulaminie konkursu CSiK ściśle określono, co uczniowie poszczególnych klas powinni wykonać. I tak dla klas I-III szkół podstawowych jest to łańcuch, dla klas IV-VI – ozdoba (przestrzenna np. z papieru, bibuły, słomy), którą zawieszano na gałązce podobnie jak to robi się współcześnie z bombkami lub świat (rodzaj ozdoby), dla klas VII-VIII – pająk, a dla szkół średnich – podłaźniczka.

Organizatorzy konkursu gorącą zachęcają do włączenia się w świąteczną radość tworzenia. Plastyczne prace nie tylko niosą satysfakcję, ale także poprawiają sprawność manualną, rozbudzają wyobraźnię twórczą i kreatywność, a dzięki nawiązaniu do tradycji zwiększają wiedzę o przeszłości i zwyczajach przodków.

Prace należy składać do 3 grudnia w sekretariacie CSiK. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni 22 grudnia. W dniu ogłoszenia wyników będzie można odbierać prace, tak, by uczniowie jeszcze przed świętami udekorowali swoje domy własnoręcznie wykonanymi ozdobami.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Wszelkie pytania należy kierować do Luizy Kondej-Matusiak, tel. 25 682 20 51 lub mailowo: lkondej@csik.garwolin.pl