“Z drogi” Rutkowskiego do obejrzenia w Galerii Kotłownia

1700 km pieszo i 14 tys. zdjęć. Tak najkrócej można opisać podróż Mariusza Rutkowskiego do Wietnamu. Wystawę fotografii jego autorstwa można oglądać do 6 marca w Galerii Kotłownia.

Mariusz Rutkowski, rocznik 89, urodzony i wychowany w powiecie garwolińskim. Od wielu lat zawodowo związany z firmą „Pan Ziółko”. Studiował socjologię i polonistykę, ukończył fotografię. W 2018 roku postanowił ruszyć w pieszą podróż z Polski do Wietnamu, o której opowiadał między innymi na antenie Polskiego Radia Programu Trzeciego „Trójka”. Aktualnie pisze, robi zdjęcia i planuje kolejną podróż.

14 lutego w Galerii Kotłownia w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbył się wernisaż wystawy fotografii jego autorstwa. Wystawa „Z drogi” to wybrane prace dokumentujące jego wyprawę do Wietnamu. Polska, Austria, Słowenia, Albania, Grecja, Turcja, Gruzja, Indie, Tajlandia, Malezja i etapami powrót do kraju. 14 tysięcy zdjęć, 1700 km pieszo. Praca na farmie krowiej, poblokowane karty kredytowe, egzotyczne choroby w momencie, gdy skończyło się ubezpieczenie. Tysiące historii, anegdod, ale przede wszystkim wszędzie bystre i czujne oko fotografa. Tak najkrócej można opisać tę niecodzienną podróż.

Wystawa fotografii Mariusza Rutkowskiego „Z drogi” to relacja z trwającej niemal 365 dni pieszej wycieczki do Wietnamu. Tytuł ekspozycji niesie ze sobą jeszcze dodatkowe znaczenie. Decyzja, którą podjął autor w maju 2018 roku była również niejako okrzykiem: Z drogi! Nie przeszkadzajcie! Pozwólcie iść! Wbrew obawom bliskich, mimo stabilnej sytuacji zawodowej, porzucając to, co pewne, a wybierając kompletnie nieznane Mariusz Rutkowski postanowił przewartościować swoje życie.

Mariusz Rutkowski podczas wernisażu opowiadał oglądającym historię każdego prezentowanego zdjęcia. To przede wszystkim portrety ludzi. Z niektórymi zdołał się poznać, innych nie znał, ale pozwolili sobie zrobić zdjęcie. Byli w końcu i tacy, których fotografował bez ich wiedzy.

Wystawa potrwa do 6 marca.

Zobacz zdjęcia z wernisażu