Wybitna klasyka polskiej komedii w tradycyjnym wykonaniu. Już we wrześniu w Centrum Sportu i Kultury będzie można obejrzeć spektakl „Dożywocie” – oparty na jednym z najwybitniejszych dramatów Aleksandra Fredry. Na scenie wystąpi Teatr Klasyki Polskiej. Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na www.csik.garwolin.pl
To wyjątkowa propozycja dla tych, którzy cenią sobie wybitne dzieła polskiej literatury, a także tradycyjne spektakle teatralne. Z odpowiedzią na te potrzeby spieszy Teatr Klasyki Polskiej.
– Teatr Klasyki Polskiej powstał w celu wypełnienia luki w teatrze polskim, jakim jest brak sceny prezentującej repertuar narodowy. Sceny, która w swym stałym repertuarze, miałaby najwybitniejsze dramaty napisane po polsku. Teatr Klasyki Polskiej studiuje i wystawia najwybitniejsze polskie dramaty oraz adaptacje arcydzieł polskiej literatury dawnej zgodnie z ich literą i duchem, w oparciu o rzetelny warsztat i we współpracy z wybitnymi twórcami teatru. Teatr Klasyki Polskiej – to żywy kontakt z przeszłością, pomagający mądrzej żyć w teraźniejszości i lepiej projektować przyszłość. To język, który kształtuje wrażliwość, odsłania duchowość, uczy samodzielnego i krytycznego myślenia. To wreszcie budowanie tożsamości – poczucia przynależności do wspólnoty i odpowiedzialności za nią – pisze na stronie internetowej teatru prof. Jarosław Gajewski, prezes Fundacji Teatr Klasyki Polskiej.
Rok 2023 został ogłoszony rokiem Aleksandra Fredry, ale już we wrześniu w Garwolinie będzie można zobaczyć spektakl „Dożywocie”, które obok „Ślubów Panieńskich”, „Pana Jowialskiego” i „Zemsty” należy do kwartetu najwybitniejszych komedii Aleksandra Fredry. Sztuka w sposób arcykomiczny ukazuje pozbawiony skrupułów, pełen chciwości świat, w którym, aby pozbyć się długów, ojciec jest w stanie sprzedać nawet własną córkę.
Łatka – główny bohater dramatu, chciwy, przebiegły skąpiec – kupuje dożywocie młodego panicza Leona Birbanckiego i dzięki temu może czerpać dochód z procentów jego majątku – dopóki Birbancki żyje. Ten nie dba jednak ani o majątek, ani o zdrowie, a korzysta z młodości pełnymi garściami, prowadząc hulaszczy tryb życia… ku rozpaczy swojego protektora. Łatka chciałby wycofać się z nieudanej inwestycji. Równocześnie robi wszystko, aby chronić zdrowie Birbanckiego, ponieważ boi się utraty dożywocia.
W obsadzie spektaklu można zobaczyć: Jarosława Gajewskiego, Cezarego Łukaszewicza, Leszka Zdunia, Pawła Lipnickiego, Mateusza Grydlika, Ksawerego Szlenkiera, Radosława Osypiuka, Dariusza Kowalskiego, Karolinę Piwosz, Henryka Gołębiewskiego, Jerzego Matysiaka, Jacka Wachnika i Cypriana Komzę.
Spektakl będzie można zobaczyć 29 września (czwartek) o godzinie 19:00 w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.
Rezerwacja bezpłatnych wejściówek www.csik.garwolin.pl oraz w sekretariacie CSiK, ul. Nadwodna 1.