Edukacja poprzez film – ruszyły zapisy NHEF na rok szkolny 2023/2024

Już po raz trzeci Centrum Sportu i Kultury bierze udział w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Comiesięczne spotkania w kinie poprzedzone prelekcją, emisja filmu a potem możliwość pracy z uczniami z pomocą gotowych materiałów – tak w skrócie można przedstawić projekt. Projekcje rozpoczną się w październiku, ale już dziś ruszają zapisy dla szkół.

Program NHEF w Polsce ma w tym roku swoją osiemnastą edycję. CSiK od trzech lat zachęca lokalne placówki oświatowe do wzięcia udziału w tych spotkaniach. W ubiegłym roku w programie uczestniczyło ponad 700 uczniów. Proponujemy cykle filmowe dla każdej grupy wiekowej: od przedszkolaków aż po szkoły średnie – mówi Barbara Kupczyk-Mikulska, koordynatorka projektu.

Jakie cykle i jak się zapisać?

Filmy dostosowane są do każdego poziomu edukacji: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pedagodzy mogą bezpłatnie popierać materiały dydaktyczne (karty pracy, scenariusze lekcji oraz analizy psychologiczne) do pracy z uczniami po obejrzeniu filmu. Centrum Sportu i Kultury w tym roku oferuje następujące cykle:

przedszkole – Poznajemy emocje
szkoła podstawowa 1-3 – Filmowe sekrety,
szkoła podstawowa 4-6 – Młodzi w obiektywie,
szkoła podstawowa 7-8 – Od oglądania do czytania – egzamin ósmoklasisty,
szkoła ponadpodstawowa – Maturalne motywy w filmie i literaturze.
Już dziś zachęcamy do zapisów. Formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj. Żaden z cykli na rok szkolny 2023/2024 nie powtarza się. Katalog, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje, znajduje się tutaj. Program przygotowany jest dla każdego poziomu nauczania.

Co daje program?

Udział w NHEF-ie wzbogaci wychowawczo-profilaktyczne programy szkół, a filmy oglądane w domu z udziałem rodziny stanowić będą inspirujący punkt wyjścia do dalszej pracy. Seans filmowy to wspaniała okazja do zdobywania wiedzy oraz dzielenia się doświadczeniami, a rozmowy o kinie rozwijają kompetencje społeczne i emocjonalne, które są dla młodych ludzi bezcenne. Przygotowany program pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Nabór do programu 2023/2024 potrwa do 4 października. Aby zapisać grupy lub klasy do projektu, należy skorzystać z formularza zgłoszeniowego. Wszelkich informacji w sprawie NHEF udziela Barbara Kupczyk-Mikulska, mail: bmikulska@csik.garwolin.pl, tel. 25 682 20 51