10. edycja Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina przeszła do historii. Wyjątkowa, bo podwójnie jubileuszowa – przypadająca w 600-lecie naszego miasta. Była barwna, rozśpiewana i roztańczona. Zakręcona w swej różnorodności i rozkręcona wspólną zabawą. Spotkania na Senatorskiej to już nowa, piękna tradycja, która każdego roku przyciąga tłumy.
„Garwolin na okrągło” – to hasło przyświecało tegorocznej edycji Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina. Dopisała pogoda i nie zawiedli mieszkańcy, którzy tłumnie przybyli na Senatorską. Tym razem wydarzenie otworzył nietypowy koncert, a właściwie muzyczny przejazd Orkiestry Na Dużym Rowerze. Bydgoski zespół najpierw jeździł swoim nietypowym, sześcioosobowym rowerem wzdłuż ulicy, a następnie dał na scenie energetyczny koncert, nawiązując przy tym świetny kontakt z publicznością.
Po oficjalnym otwarciu, którego dokonali burmistrz Garwolina Marzena Świeczak oraz dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosław Kargol uroczyście odtańczono poloneza. Później swoje taneczne i wokalne umiejętności prezentowali Młodzi Kreatywni – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. Na scenie zobaczyć i usłyszeć można było także zespół Chwilo Trwaj z Klubu Seniora w Garwolinie, Tadeusza Zalewskiego oraz zespół Warszawska Ferajna, który na koniec wydarzenia porwał publiczność do tańca.
Na odwiedzających Senatorską czekało mnóstwo atrakcji. Swoje stoiska przygotowało liceum z ulicy Długiej, Zespół Szkół nr 1 w Garwolinie oraz Zespół Szkół nr 2, który ugotował tradycyjny niedzielny rosół. Podczas wydarzenia rozdano ponad 1000 porcji. Można było podziwiać pamiątki poświęcone Piotrowi Ekiertowi – popularyzatorowi kolarstwa w Garwolinie, sprzęty z dawnej siłowni, zajrzeć do Izby Regionalnej i izby pamięci przy Senatorskiej 39. Teatr FalkoShow zaprezentował najmłodszym spektakl „Ballada o Cyganach”, a na stoisku przygotowanym przez Centrum Sportu i Kultury można było skorzystać z rodzinnych warsztatów plastycznych, dawnych gier i zabaw oraz posłuchać bajki Wandy Chotomskiej. Odbyły się także pokazy toczenia na kole garncarskim. Kilkadziesiąt stoisk z rękodziełem koordynowanych przez nieformalne stowarzyszenie rękodzielników Zakręcone Szpilki, wystawy, prezentacje kolekcjonerskie, a także sporo stoisk serwujących przeróżne potrawy. Do rąk mieszkańców trafił kolejny numer festiwalowej gazety „Garwolskie pianie” pełnej historii, wspomnień i ciekawostek. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko, na którym można było wesprzeć akcję charytatywną na rzecz Julki Pawliszewskiej dotkniętej nieuleczalną chorobą genetyczną – centralny zespół hipowentylacji (CCHs), zwanej klątwą Ondyny.
Do wspólnego tańca na dechach zaprosili seniorzy z Klubu Seniora działającego przy CSiK w Garwolinie, a Urząd Miasta w Garwolinie zaprosił między innymi do wzięcia udział w zabawie pod wszystkim dobrze znanym hasłem „Koło fortuny”. Można było także odwiedzić stoisko Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. I Pułku Strzelców Konnych.
Organizatorami Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina są Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Miasto Garwolin. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.