Mironowi na urodziny

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Mirona Białoszewskiego. Z  tej racji Sejmik Województwa Mazowieckiego uznał rok 2022 za jemu poświęcony. Centrum Sportu i Kultury zaplanowało cykl wydarzeń zatytułowanych „Mironowi na urodziny”, na które uzyskało ministerialną dotację w ramach programu Promocji czytelnictwa z Instytutu Książki.

Oswoić Mirona

Oswajanie twórczości Białoszewskiego to proces. Proces a zarazem przygoda i zabawa. Konkurs recytatorski właśnie ku temu jest przeznaczony. Od kilku lat  jego gościem honorowym a zarazem przewodniczącym jury jest aktor Adam Woronowicz. Dzieci ze szkół podstawowych, z uwagi na stopień trudności, nie będą  recytować utworów Mirona, a wiersze Wandy Chotomskiej. Chotmoska i Białoszewski poznali się w 1949 roku w redakcji „Świata Młodych”. Przez kilka lat pisali razem wiersze i scenki teatralno-kabaretowe. Pracowało im się tak dobrze, że tworzyli pod wspólnym pseudonimem Wanda Miron. Uczniowie klas 1-6 w repertuarze recytatora będą mieli wyłącznie wiersze autorki „Pięciopsiaczków”. Natomiast starsi i młodzież ze szkół średnich będą recytować poezję i fragment prozy Mirona. Konkurs recytatorski odbędzie się 3 czerwca w piątek w Centrum Sportu i Kultury.

Przeżyć Mirona

Film jest doskonałą okazją do poznania się z Mironem. 14 czerwca w sali kinowej odbędzie się projekcja filmu: „Parę osób, mały czas” w reżyserii Andrzeja Barańskiego dla uczniów szkół średnich. Jest to historia przyjaźni między Jadwigą Stańczakową, niewidomą redaktorką i pisarką a Mironem Białoszewskim. Główną rolę kobiecą gra Krystyna Janda. W rolę Białoszewskiego wcielił się Andrzej Hudziak. Stańczakowa dbała o sprawy domowe i zawodowe poety – nagrywała i przepisywała na maszynie jego utwory Mirona, ale także gotowała dla niego i zanosiła jego rzeczy do pralni. On pomagał jej przezwyciężać kolejne ataki depresji, wyciągał na wariackie eskapady po mieście, jako pierwszy oceniał też wiersze, które pisała Jadwiga. Ich relacje oparte były na tym, co zwie się „pokrewieństwem dusz”. Przed emisją filmu odbędzie się prelekcja, którą poprowadzi profesor Jacek Kopciński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Biograficzny film poprzedzony ciekawym słowem wstępnym ma na celu ułatwić „przeżywanie” i rozumienie niełatwej a jednak niezwykle ważnej twórczości Białoszewskiego

Uwiecznić Mirona

Na budynku Centrum Sportu i Kultury powstanie mural z wizerunkiem Mirona Białoszewskiego. Jego elementem dekoracyjnym będą kaczki oraz najbardziej znany w Garwolinie fragment wiersza poety: „Całe życie w Garwolinie, dlaczego nie?” Obok pomnika kaczek, który znajduje się nad rzeką, będzie to trwały ślad łączący poetę z miastem. Ściana przeznaczona na wizerunek ma wymiary 3,80 na 7 metrów.

Wytropić Mirona

Motyw kaczki ze słynnego wiersza będzie też okazją do wzięcia udziału w konkursie plastycznym i związanej z nim akcji outdoorowej zatytułowanej #Garwolin?Dlaczego nie?, której celem będzie tropienie wizerunku kaczki w przestrzeni miejskiej. By wziąć udział w konkursie należy stworzyć szablon kaczki, t. Nagroda w konkursie jest jedna, ale za to bardzo atrakcyjna. Autor zwycięskiego szablonu otrzyma smartwatch oraz gadżety z Mironem Białoszewskim: kubek, koszulkę oraz torbę

– Jedną z nich jest akcja  i związany z nią otwarty konkurs na stworzenie szablonu kaczki – mówi Barbara Kupczyk-Mikulska – koordynatorka projektu.

Zwycięski szablon zostanie odmalowany w różnych miejscach Garwolina a w mediach społecznościowych zainicjowana akcja poszukiwania kaczki. Trzeba będzie zrobić zdjęcie i wrzucić je z odpowiednim hasztagiem.

Wyśpiewać Mirona

Artyści niechętnie sięgają w stronę twórczości Białoszewskiego. Opatrzyć jego twórczość dobrą nutą to zadanie z serii trudnych. Od lat pierwsze i w zasadzie jedyne skojarzenie muzyczne z Mironem to „Karuzela z Madonnami” wyśpiewana przez Ewę Demarczyk. Tymczasem odważnie i z pomysłem do zadania podeszła Sasha Strunin. W czerwcu 2019 młoda artystka Sasha Strunin wydała album z wybranymi wierszami Białoszewskiego i muzyką Garego Guthmana. Muzycznie wsparło ją Trio Filipa Wojciechowskiego z gościnnym udziałem kompozytora. Koncerty premierowe projektu „Autoportrety”- Miron Białoszewski na jazzowo odbyły się w Muzeum Warszawskiej Pragi oraz na XXV Międzynarodowym Festiwalu „Jazz na Starówce”. We wrześniu 2019 została nominowana do nagrody środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie roku. Dla niezwykłej tkanki tekstowej to właśnie jazz okazał się idealnym medium, dając artystom niezliczone możliwości ekspresji. Powstało dziewięć unikalnych, spójnych kompozycji do wierszy jednego z kultowych poetów XX wieku – Mirona Białoszewskiego. To właśnie one składają się na ten ten koncepcyjny album. Koncert Sashy Strunin odbędzie się 17 czerwca w sali kinowej w ramach obchodów Dni Garwolina.

Całkowity koszt dotacji jaką Centrum Sportu i Kultury otrzymała to 31 500 złotych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.