Opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach – projekt dokumentacji tradycji wielkanocnych

 „Spotkanie z tradycją” – to hasło przyświeca tegorocznemu Wielkanocnemu Konkursowi Plastycznemu. Centrum Sportu i Kultury w swoich działaniach związanych z konkursem poszło krok dalej. Dzięki współpracy z Jadwigą Krześniak – emerytowaną nauczycielką, pasjonatka kultury ludowej, regionalistką i założycielką Muzeum Regionalnego w  Antoniówce Świerżowskiej – udało się stworzyć dwa filmy dokumentujące dawne tradycje.

Te filmy to nie tylko barwna opowieść o dawnym życiu, zwyczajach i rytuałach, ale także inspiracja, jak zrobić dawne ozdoby. W nagraniach oprócz Jadwigi Krześniak wzięły udział uczennice z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Garwolinie wraz z panią Jolantą Zuchniak. Efektem tych prac są pająki oraz palmy wielkanocne. W pracowni plastycznej Domu Kultury powstała ludowa scenografia na potrzeby filmu. Tam też zostały przeprowadzone warsztaty.

Z ramienia Centrum Sportu i Kultury koordynacji całości projektu podjęła się Luiza Kondej.

– Zależało mi bardzo, by uwiecznić dawne tradycje, by wskrzesić powoli już zapominane sposoby dekoracji domów, zdobienia jajek, tworzenia palm. Kiedyś przestrzegano wielu zwyczajów, które miały obłaskawiać ziemię i sprawić, by dawała dobre i bogate plony. Wykonywanie poszczególnych czynności, tworzenie konkretnych ozdób, wykorzystywanie tych a nie innych materiałów miało określone znaczenie. Dawne tradycje niosą ze sobą nie tylko urok minionych lat, ale również potężną mądrość i szacunek, jaki ludzie wyrażali w stosunku do natury – mówi Luiza Kondej.

Historie Jadwigi Krześniak maja być także pomocą dla uczestników wielkanocnego konkursu plastycznego organizowanego przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. – Cudownie byłoby, gdyby jej opowieści obudziły w uczniach zainteresowanie pięknymi, polskimi tradycjami – podkreśla Luiza Kondej.

Dziś pierwsza spośród dwóch części filmu zatytułowanego: „Opowieści wielkanocne o tradycjach na wsi”.

Link do filmu: