To było świętowanie na 100!

Coś dla siebie znaleźli zarówno miłośnicy teatru, jak i muzyki. Wielu skorzystało z obu opcji. Wydarzenia zorganizowane przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie w ramach obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości upłynęły pod znakiem wspólnego radosnego świętowania. Sale były wypełnione po brzegi. Mieszkańcy tłumnie wzięli udział także we wspólnym śpiewaniu hymnu i pikniku patriotycznym.

Wspólne świętowanie rozpoczęło się w południe na Skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Włączając się w ogólnopolską akcję, mieszkańcy Garwolina odśpiewali uroczyście hymn państwowy. Kilka minut później rozpoczął się piknik patriotyczny, podczas którego na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji. Na scenie z koncertem „Serce w plecaku” wystąpił Chór Miasta Garwolina i Orkiestra Dęta z Trąbek, zapraszając wszystkich do wspólnego śpiewania. Przed publicznością zaśpiewali też Maria Lesisz z Żelechowa i Wojciech Mańkowski z Maciejowic – laureaci Powiatowego Festiwalu Piosenki Patriotyczno-Religijnej. Na uczestników pikniku czekały wystawy okolicznościowe, stoiska przygotowane przez Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. I Pułku Strzelców Konnych i Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie, Urząd Miasta w Garwolinie, Starostwo Powiatowe w Garwolinie i Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, a na nich między innymi konkursy, książki, biało-czerwone kokardy i ciasteczka. Była też ciepła grochówka, ognisko z kiełbaskami i jubileuszowy tort, a nawet dwa torty.

Popołudnie z kulturą!

Ogromną popularnością cieszył się premierowy spektakl Teatru Rękawiczka, komedia Szekspira w wykonaniu Teatru O!Mamy i wspólne śpiewanie patriotycznych piosenek w kawiarnianym klimacie.  To była propozycja Centrum Sportu i Kultury na listopadowe popołudnie i wieczór, z której skorzystało mnóstwo mieszkańców. Na obu spektaklach sala widowiskowa CSiK była wypełniona po brzegi, chętni do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni także wykorzystali do ostatniego miejsca salę konferencyjną.

Wieczór rozpoczął się o godzinie 17:00 spektaklem „Polska Gęś Zielona”. Spektakl Teatru Rękawiczka po raz pierwszy był zaprezentowany przed garwolińską publicznością. Do tej pory widziało go jedynie jury Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich i dało teatrowi przepustkę do wielkiego finału VI edycji tego wydarzenia. „Polska Gęś Zielona” to spektakl oparty na kultowym „Teatrzyku Zielona Gęś”  Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.  Zielona Gęś strzegąca polskiej flagi zdała się mówić: „Z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie!” – Mamy nadzieję, że ten śmiech sprawi, że inaczej spojrzymy na polską rzeczywistość i podamy rękę naszemu sąsiadowi, uśmiechając się przy tym serdecznie –  zachęca w opisie spektaklu Teatr Rękawiczka. Po raz kolejny garwolińska publiczność miała też okazję obejrzeć komedię Williama Szekspira w adaptacji lokalnych artystów. „Sen nocy letniej” to spektakl, w którym swoje siły połączyli aktorzy z Teatru O!Mamy oraz młodzież z Teatru Rękawiczka.

Muzyka łączy pokolenia, a muzyka patriotyczna daje dodatkowo możliwość przeżycia naszej historii zamkniętej w tekstach i muzyce, radosnego świętowania niepodległości, kultywowania tradycji i poszanowania pamięci dla tego, co wydarzyło się na przestrzeni tych 100 lat. Spotkanie pod tytułem „Tę piosenkę, tę jedyną” to była propozycja zarówno dla starszej, jak i młodszej publiczności. I tak się stało! W sali konferencyjnej CSiK pojawiły się całe rodziny – dziadkowie, rodzice i dzieci. W roli wokalnych przewodników wystąpili Arkadiusz Buczkowski i Tadeusz Talarek. Towarzyszył im na pianinie i akordeonie Julian Czaporowski. Wszyscy wspólnie wyśpiewali nie tylko „Serce w plecaku”, ale także między innymi „Legiony”, „Deszcze, jesienny deszcz”, „Wojenko, wojenko”, „Żeby Polska była Polską” i wiele innych ważnych dla historii Polski pieśni i piosenek.