Połączyła ich pasja wspólnej fascynacji osobą i twórczością zmarłego wybitnego poety, kompozytora i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego. Trio Łódzko-Chojnowskie zagra w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie 14 grudnia. To będzie koncert upamiętniający rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i jednocześnie zakończenie trwającego o marca cyklu wydarzeń „Kamienie Milowe Niepodległości” poświęconego 100-leciu niepodległości Polski.
Paweł i Witek (łodzianie) od dłuższego czasu występowali razem grając utwory swojego Mistrza. Tomek (chojnowianin) dołączył w czerwcu 2003 r. Kilka pierwszych występów publicznych zmotywowało ich do dalszej pracy. Postanowili skupić się nie tylko na odtwórczym wykonywaniu pieśni swojego mistrza, ale i na tworzeniu własnych piosenek — zarówno do wierszy Kaczmarskiego, jak i innych poetów. Ich kompozycje doceniło jury XXXIII Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, nagradzając zespół III nagrodą konkursu. Od chwili śmierci Jacka Kaczmarskiego czują na sobie ciężar obowiązku utrzymywania pamięci o Jacku i jego piosenkach. Starają się robić to jak najlepiej.
W roku 2014 zespół wydał pierwszą autorską płytę zatytułowaną „Sny i sny”. Zespół od 10 lat skoncentrowany na kultywowaniu twórczości zmarłego w 2004 r. poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego, stworzył w tym czasie także własny repertuar. W skład programu „Sny i Sny” wchodzą wiersze w większości nigdy przez Jacka Kaczmarskiego, jako piosenki, nie wykonywane. Z bogatego, aczkolwiek nigdy nieopatrzonego muzyką autorską, dorobku autora „Naszej klasy”, członkowie Trio postanowili wybrać kilkanaście całkowicie uniwersalnych w wymowie wierszy i nadać własny, autorski, często odległy od stereotypowej maniery bardyzmu, kształt muzyczny.
Motywem przewodnim cyklu jest sen – rozumiany szeroko, przede wszystkim metaforycznie. Sen jako marzenie o lepszym, innym życiu. Sen jako brama do rzeczywistości, co prawda nierealne, ale na poziomie elementarnym z realności zbudowanej. Sen jako wiara w wartości rzadkie, ginące lub wręcz w realnej codzienności już nieobecne. Sen jako ucieczka od rzeczywistości w przyjazną nierzeczywistość. Istnieją zatem różne rodzaje snów. „Są sny i sny” – jak powiada Sancho z tytułowej piosenki niniejszego cyklu. O różnorodnie i szeroko pojętych znaczeniach słowa snu jest właśnie ten program. W warstwie muzycznej i aranżacyjnej muzycy oddali pole wszechstronnym inspiracjom.
Cykl Cervantesowski – opowieść o Don Kichocie i Sancho Pansa – inspirowała muzyka dawna. U muzycznego podłoża wierszy z tomiku „Tunel” legły współczesne style, pod wpływem których od dawna pozostaje wrażliwość członków Trio.
Trio Łódzko-Chojnowskie – koncert
14 grudnia, godzina 19:00
sala konferencyjna CSiK, ul. Nadwodna 1 (I piętro)
Wstęp wolny