Wesoło i gwarnie w Galerii Kotłownia

Tak jeszcze w Kotłowni nie było. Na piątkowym wernisażu swoje prace prezentowała artystka z Katowic – Małgorzata Lazarek. Ich oglądaniu towarzyszyły salwy śmiechu. Trudno się dziwić. Humor ze szkolnych zeszytów bywa naprawdę zabawny.

16 lutego o godzinie 18:00 Galeria Kotłownia wypełniła się ludźmi. Pierwsza wystawa w tym roku była mocnym i nietypowym otwarciem. Po raz pierwszy w galerii zaprezentowane zostały prace o tematyce satyrycznej. Poza humorystycznym charakterem obrazów, są one mocne malarsko. Widać, że artystka posiada dobry warsztat, pewną i dynamiczną kreskę łączy z wyraźna plamą koloru, często wykorzystuje technikę laserunku. Podczas wernisażu Małgorzata Lazarek chętnie opowiadała o swojej twórczości. O początkach, pomysłach, rozwijaniu kariery. Zdradziła też zebranym przepis na sukces. Jest nim według artystki regularne publikowanie swoich prac w mediach społecznościowych. Przy wsparciu córki zdecydowała się na założenie konta na Facebooku i Instagramie oraz na codzienne pokazywanie jednego swojego obrazu. Dzięki takim zabiegom znacznie poszerzyła grono swoich odbiorców. Zupełnie niespodziewanymi zaowocowało to także kontaktami, dzięki którym miała własną wystawę w Gruzji, sprzedała swoje prace kolekcjonerom z Nowego Jorku.

– Tak swobodnie, tak wesoło jeszcze w Kotłowni nie było. Bardzo się cieszę, że tak uznana i nagradzana artystka zdecydowała się na pokazanie swoich prac także w Garwolinie. Satyryczne obrazy to tylko część jej dorobku artystycznego. Osobną grupę stanowi malarstwo olejne. Mam nadzieję, że w przyszłości Małgorzata Lazarek ponownie zagości w naszej przestrzeni ekspozycyjnej – mówi Luiza Kondej-Matusiak, kustosz Galerii Kotłownia.

Małgorzata Lazarek – absolwentka krakowskiej ASP na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom z malarstwa obroniła w pracowni prof. Jacka Rykały. Akademia przyznała jej medal za całokształt twórczości. Zdobyła nagrodę główną na Biennale Rysunku Studenckiego. Pracowała jako nauczyciel w Liceum Plastycznym, była grafikiem w redakcji SUPER EXPRESSU, rysowała dla wielu gazet i czasopism (Twój Styl, Gość Niedzielny, Super Express, Newsweek, Gazeta Wyborcza). Zajmuje się wieloma dziedzinami plastyki: rysuje, maluje obrazy, tworzy ilustracje, wykonuje rysunki satyryczne (sama o sobie mówi, że jest artystką „wielobranżową”). Otrzymała wiele nagród w konkursach w Polsce i za granicą – jest dwunastokrotną laureatką Międzynarodowej Wystawy Rysunku Satyrycznego „Satyrykon” w Legnicy, otrzymała nagrodę w konkursie o teatrze, Fryderyku Chopinie, o Warszawie i wielu innych konkursach satyrycznych. Za ilustracje do wierszy Zbigniewa Herberta otrzymała drugą nagrodę, a jej obrazy zdobyły tytuł „Obrazu Roku 2008” i wyróżnienie w konkursie ZPAP. Wystawia swoje prace w galeriach w Polsce, Niemczech, USA, Francji, Kolumbii i na Węgrzech.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Centrum Sportu i Kultury zachęca do jej odwiedzenia. Wystawa potrwa do 15 marca.