Najpiękniejsze polskie kolędy, pastorałki, a także współczesne utwory religijne o tematyce bożonarodzeniowej rozbrzmiały 6 stycznia w garwolińskiej kolegiacie. Był to już piąty koncert pod tytułem „Śpiewajcie i grajcie Mu” i jednocześnie pierwsze wydarzenie w ramach obchodów jubileuszu 600-lecia Garwolina.
Koncert „Śpiewajcie i grajcie Mu” organizowany przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie we współpracy z Miastem Garwolin i lokalnymi parafiami odbył się po raz pierwszy w 2017 roku. Po czterech edycjach, które gromadziły tłumnie publiczność i dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią koronawirusa, koncert powrócił w tym roku. Ideą tego wydarzenia od samego początku było spotkanie mieszkańców w okresie Świąt Bożego Narodzenia i kolędowanie – zgodnie z naszą polską tradycją. To okazja do dzielenia się świąteczną radością, ale także czas na chwilę refleksji. Do tego posłużyły nie tylko utwory muzyczne, ale także teksty zaczerpnięte z polskiej literatury.
6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, popularnie nazywane Świętem Trzech Króli, o godzinie 19:00 w garwolińskiej kolegiacie wystąpiło 6 zespołów: schola dziecięca z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie, schola dziecięca z parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach, schola młodzieżowa z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie, schola wychowanków ks. Józefa Szajdy z parafii Przemieniania Pańskiego w Garwolinie, chór rodzinny z parafii Przemieniania Pańskiego w Garwolinie oraz Chór Miasta Garwolina. Zespoły wykonały znane polskie kolędy, pastorałki, a także współczesne utwory religijne o tematyce bożonarodzeniowej. Na koniec wszyscy wspólnie, także z publicznością, zaśpiewali kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz „Bóg się rodzi”.
Koncert dopełniło słowo o Bożym Narodzeniu w postaci wierszy ks. Jana Twardowskiego i rozważań Ernesta Brylla, które zaprezentował Adam Barej.
„Śpiewajcie i grajcie Mu” to pierwsze wydarzenie kulturalne, które wpisuje się w obchody przypadającego w 2023 roku jubileuszu 600-lecia miasta Garwolina. Honorowy patronat nad koncertem objęła burmistrz miasta Marzena Świeczak.
W imieniu pani burmistrz oraz Rady Miasta Garwolina podziękowania wykonawcom złożył przewodniczący rady Andrzej Ostolski. Dziękował także ks. kanonik Stanisław Szymuś, proboszcz parafii Przemieniania Pańskiego w Garwolinie. Występy oklaskiwali także ks. kanonik Stanisław Małek – proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie oraz ks. Leszek Dąbrowski – proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach.
Zobacz galerię zdjęć