Garwolin na okrągło! Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina 2023

Gotowi na kolejne spotkanie na Senatorskiej? 21 maja znów pokażemy, że historia, tradycja i kultura są kołem zamachowym naszej rzeczywistości. Zatańczymy w kole, nie kręcąc nosem na pogodę, w kółko będziemy śpiewać, śmiać się i wspominać. Bez owijania w bawełnę – szykuje się doskonała zabawa, na którą najlepiej udać się na dwóch kółkach. Zakręciło Wam się w głowie? To dobrze, bo „Garwolin na okrągło!” to hasło tegorocznego Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina. Masz pomysł? Chcesz być częścią wydarzenia? Zgłoś się!

Trzecia niedziela maja zbliża się wielkimi krokami. I zgodnie z nową tradycją, 21 maja, ulica Senatorska znów, na jeden dzień, stanie się wehikułem czasu, który przeniesie mieszkańców do dawnego Garwolina, przypomni jego historię, tradycje i kulturę, a przede wszystkim będzie szansą spotkania się, okazją do rozmów i wspomnień.

– Dwa okrągłe jubileusze 600-lecie Garwolina i 10. edycja naszego wydarzenia skłoniły nas do tego, by w tym roku motywem przewodnim Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina było koło, a hasłem „Garwolin na okrągło!”. To hasło, które można interpretować na wiele sposobów, dzięki czemu mamy nieograniczone możliwości w jego wykorzystaniu podczas wydarzenia. Koło symbolizuje doskonałość, pełnię, a także jedność i harmonię. Wskazuje także na cykl życia i natury. I do tego wszystkiego chcemy się odwołać. Koło bardzo mocno zakorzeniło się także w naszym codziennym języku. Jeśli na okrągło o czymś mówimy czy myślimy, to znaczy, że jest to dla nas ważne. Garwolin jest dla nas ważny i jest od początku kluczowym słowem dla tego wydarzenia, właśnie dlatego w tym roku „Garwolin na okrągło!” – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, które jest głównym organizatorem festiwalu na Senatorskiej.

Przyjedź na rowerze!

Będzie niedzielny rosół, wystawy, prezentacje szkół, aktywności plastyczne, muzyczne, spektakl teatralny. Organizatorzy nie zdradzają jeszcze wszystkich szczegółów programu, ale już dziś zapraszają mieszkańców do tego, by odszukali w swoich piwnicach stare rowery i nimi przyjechali na tegoroczne wydarzenie.

– Jedno koło to za mało, dlatego zachęcamy, żeby przyjechać do nas na dwóch kółkach. Najlepiej tych nieco nadszarpniętych zębem czasu, ale za to na pewno z bagażem wspomnień. Rowery można przystroić i najlepiej samemu także przebrać się w stroje z wybranej przez siebie epoki. Mamy 600-lecie miasta, więc ograniczenia nie obowiązują. Planujemy wspólnym przejazd wszystkich cyklistów, na którego czele pojedzie gwiazda tegorocznego festiwalu – zespół Orkiestra Na Dużym Rowerze – zachęca Justyna Dybcio z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Orkiestra Na Dużym Rowerze to  pop-folkowy zespół muzyczny, którego cechą charakterystyczną jest połączenie gry na instrumentach z jednoczesną jazdą na sześcioosobowym rowerze.

Chcesz się włączyć? Pisz!

Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina powstał jako inicjatywa oddolna. Od pierwszej edycji jego motorem napędowym są ludzie z głowami pełnymi pomysłów. Jeśli chcesz się włączyć w organizację, masz propozycję do zrealizowania, napisz na adres promocja@csik.garwolin.pl. Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie czeka na wiadomości do 7 maja.

A jeśli jesteś rękodzielnikiem i chciałbyś wystawić swoje dzieła, zgłoś się do Zakręconych Szpilek. Formularz zgłoszeniowy dla wystawców: https://forms.gle/Vq5z9CawLwqeKoqy7  

Liczba miejsc ograniczona.