Jubileuszowe obchody Święta Pułkowego

Święto 1. Pułku Strzelców Konnych od wielu lat jest uroczyście obchodzone w maju. Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. Pułku Strzelców Konnych, Burmistrz Miasta i Starosta Powiatu Garwolińskiego zapraszają w niedzielę, 14 maja do Leszczyn.

– 1. Pułk Strzelców Konnych stacjonował w Garwolinie w latach 1923-1939. Formacja była jedną z najlepiej prezentujących się formacji w XX-leciu międzywojennym, brała udział w walkach o niepodległość i w kampanii wrześniowej. Staramy się przypominać historię lokalną a także wzorce patriotyzmu – ludzi gotowych walczyć i codziennie pracować na rzecz państwa w warunkach pokoju. Tegoroczne spotkanie będzie wyjątkowe z tego powodu, że świętować będziemy 100-lecie przybycia 1. Pułku Strzelców Konnych do Garwolina – zaprasza prezes stowarzyszenia Wojciech Szczegot.

W programie oprócz wspólnej modlitwy znajdą się atrakcje sportowe i kulturalne. Po uroczystej celebrze z koncertem wystąpi orkiestra dęta OSP Garwolin. Spotkanie zakończą pokazy sprawności kawaleryjskiej, wojskowa grochówka oraz potańcówka kawaleryjska.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie kolejny bieg w ramach XII Grand Prix Ziemi Garwolińskiej, który odbędzie się na terenach przy zbiorniku retencyjnym w niedzielę, 14 maja o godz. 18.00. Dzień wcześniej, w sobotę 13 maja o godz. 11.00 na strzelnicy KSS Snajper zostanie rozegrany VI Otwarty Turniej Strzelecki o Puchar Posła na Sejm RP Grzegorza Wozniaka.

Organizatorzy zapraszają do wspólnego świętowania całe rodziny. Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Garwolina w ramach zadania publicznego.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Poseł na Sejm RP Iwona Kurowska, Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki, Burmistrz Miasta Marzena Świeczak. Święto pułkowe jest organizowane we współpracy z: Centrum Sportu i Kultury, Gminą Borowie, Miastem i Gmina Pilawa, OSP Leszczyny, Publiczna Szkołą Podstawową nr 2 im. 1. Pułku Strzelców Konnych, stowarzyszeniem Truchtacz.pl, KSS Snajper, stowarzyszeniem Garda, Cartex auto części, Arbol producentem domów z drewna, Bankiem Spółdzielczym w Garwolinie, Stawecki Holding, Ekolider, Auto-hol Wojciech Kajka, Sklepem Militarnym przy ul. Kościuszki 52/10 w Garwolinie, piekarnią Żabczyńscy, firmą Kudaszewicz.

Patronat medialny objęli: eGarwolin, Twój Głos Gazeta Powiatu Garwolińskiego. Patronat Historyczny objęli: Dawny powiat Garwolin i okolice Garwolin.org i Fundacja Koszary.

W niedzielne popołudnie, 14 maja będziemy mogli wspólnie powspominać strzelców, którzy do 1939 roku stacjonowali w Garwolinie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.