Jednym głosem o pokoju

W piątek, 10 marca garwolińska kolegiata rozbrzmiała pieśniami o pokoju. Koncert muzyków i śpiewaków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Kazachstanu i Szwajcarii był częścią międzynarodowego projektu.

Wszystkich artystów złączyła idea szczerego dążenie do pokoju. Każda z występujących grup śpiewała inaczej, ale każda starała się poprzez śpiew i muzykę zjednoczyć w pięknym dążeniu do zaprzestania wojen i waśni. Przed słuchaczami wystąpili:

  • Chór Miasta Garwolina,
  • Daria Soroka z Ukrainy,
  • Chór Szkoły Muzycznej „Eugen Doga” z Kiszyniowa w Mołdawii oraz soliści studia muzycznego Rapsodia pod dyrygenturą Natali Barabanshchikovej,
  • międzynarodowa grupa muzyczna Mountain-Silence.

Ważnym elementem koncertu była twórczość Sri Chinmoy pochodzący z Indii humanista, ambasador pokoju, który przez 37 lat działał przy ONZ. Był też nominowany do pokojowej nagrody Nobla. Wszyscy artyści wykonali wspólnie suitę pieśni o tematyce pokojowej Sri Chinmoya, która składa się z 14 krótkich piosenek w języku angielskim i bengalskim. Wykonanie jej przez przedstawicieli różnych krajów w jednym połączonym chórze było symbolicznym i dosłownym ustanowieniem jedności poprzez śpiew.

Na koniec koncertu wykonano wspólnie jeszcze jeden utwór – „Modlitwę o pokój” polskiego kompozytora Norberta Blachy.

Koncert w Garwolinie był jednym z kilku na trasie tego międzynarodowego zespołu – pozostałe odbędą się na Słowacji, w Warszawie oraz w Gliwicach. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli burmistrz Garwolina Marzena Świeczak oraz starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki. Podziękowania artystom złożyli: Andrzej Ostolski – przewodniczący rady miasta, Cezary Tudek – sekretarz miasta, Marek Ziędalski – wicestarosta powiatu oraz Jarosław Kargol – dyrektor Centrum Sportu i Kultury.