Konkurs recytatorski „Różewicz – smakowanie słowa”

W roku Tadeusza Różewicza Centrum Sportu i Kultury chce uczcić pamięć poety i przyczynić się do popularyzacji jego twórczości. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ogłasza konkurs recytatorski „Tadeusz Różewicz – smakowania słowa”. Ze względów epidemicznych odbędzie się on w wersji online.

Sejm RP zdecydował, że 2021 rok będzie rokiem Tadeusza Różewicza. Tadeusz Różewicz to polski poeta, dramatopisarz, scenarzysta filmowy, prozaik, satyryk, tłumacz poezji węgierskiej. Jeden z najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy w kraju i na świecie. Wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. Konkurs organizowany jest z okazji stulecia jego urodzin, które przypadają w 2021 roku.

– Chcemy „oswoić” młodych ludzi z Różewiczem. Zachęcić ich do smakowania poezji, poszukiwania ukrytych w niej sensów, chcemy dać szansę młodzieży na doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz uzdolnień aktorskich. Mijający rok szkolny, z racji zdalnego nauczania, nie dawał wielkiej szansy w tej dziedzinie – mówi Barbara Kupczyk-Mikulska, koordynatorka wydarzenia.

Niemożność przeprowadzenia konkursu w formie tradycyjnych wystąpień przed jury podsunęła rozwiązanie nagrania recytacji i wysłania gotowego pliku do organizatorów. Repertuar recytatora stanowi dowolnie wybrany wiersz autorstwa Tadeusza Różewicza.

Do 30 kwietnia należy dostarczyć (osobiście lub za pomocą poczty elektronicznej) nagranie i kartę zgłoszeniową. Tydzień później w piątek 7 maja CSiK ogłosi wyniki.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj. Karta zgłoszeniowa do pobrania tu.