Młodzieńcza energia seniorów

Aktywni, zaangażowani i otwarci – tacy są garwolińscy seniorzy. Podczas „Garwolińskiego Tygodnia Seniora” po raz kolejny pokazali, ile jest w nich energii i chęci do działania. Pretekstem do organizacji cyklu spotkań był obchodzony w październiku Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Polsce oraz Europejski Dzień Seniora. Organizatorami wydarzeń byli: Miasto Garwolin, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie oraz Klub Seniora.

„Garwoliński Tydzień Seniora” rozpoczął się 4 października występami muzycznymi i teatralnymi. Ze sceny w CSiK do uczestników wydarzenia zwróciła się burmistrz Marzena Świeczak. Dziękowała seniorom za ich obecność, witalność i doświadczenie, którym dzielą się z lokalną społecznością.

Tygodniowe wydarzenie dla seniorów oparte było na dwóch filarach: troski o zdrowie i aktywności fizycznej oraz kulturze i rozrywce. W ramach dbania o to, co najważniejsze, czyli o zdrowie odbyły się: warsztaty „Co MY jemy – My nie wiemy” prowadzone przez propagatorkę zdrowego żywienia Katarzynę Bosacką. Seniorzy poznali zasady zdrowego odżywiania i właściwej diety. W myśl powiedzenia: „łatwiej zapobiegać niż leczyć”, osoby starsze mogły skorzystać z tzw. „Białej niedzeli” – bezpłatnych badań i konsultacji u lekarzy i specjalistów – ortopedy, kardiologa, trychologa, podolog, diabetyka, pulmunologa, onkologa i dermatologa. Aby zadbać o dobrą formę w hali przy Żwirki i Wigury odbyła się Senioriada – zawody sportowe, która nie tylko udowodniły, jak wiele siły i sprawności w różnych dyscyplinach i konkurencjach mają osoby starsze, ale także jak świetnie potrafią się bawić. Doskonałą kondycję seniorów potwierdziła także zorganizowana w OSP zabawa taneczna. Przy przebojach z lat młodości seniorzy bawili się do późnej nocy.

Wydarzenia kulturalne miały różną formę tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Był inaugurujący spektakl teatralny, był wykład relaksacyjny „Biblioterapia dla seniorów” prowadzony przez Wandę Matras-Mastalerz, autorkę kilkudziesięciu pozycji naukowych z zakresu terapeutycznych funkcji książki, pokazujących wpływ literatury na samopoczucie i rozwój psychiczny człowieka. W końcu było także spotkanie sentymentalne przy świecach, czyli wieczór poetycki prowadzony przez Kubę Michalskiego, w nastrojowym klimacie i z przepiękną muzyką.

Finałowym punktem programu tegorocznego „Garwolińskiego Tygodnia Seniora” była „Biesiada w blasku księżyca”. Zakończenie cyklu wydarzeń połączone zostało z występem Zespołu Romskiego przy ognisku. Integracja umożliwiła zbliżenie się do kultury, obyczajów, muzyki i kuchni romskiej.

Zadanie pn. „Garwoliński Tydzień Seniora” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Więcej zdjęć z wydarzenia na naszym FB.