Już w najbliższą niedzielę odbędzie się 9. edycja Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina. Senatorską powraca po dwuletniej przerwie, a wraz z nią gwar, zabawa, muzyka i mnóstwo wspomnień. W tym roku w roli głównej – Miron Białoszewski, ale oprócz elementów związanych z poetą, nie zabraknie także wszystkich wyczekiwanych i lubianych punktów programu. Także rosołu, od którego wszystko się zaczęło. Przybywajcie na Senatorską!
– 15 maja Senatorska znów tętni życiem! Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19, po dwóch edycjach wydarzenia, które organizowaliśmy w ograniczonej formule, głównie online, wracamy z Festiwalem Kultury i Tradycji Garwolina na ulicę Senatorską! Wracamy pełni energii, zapału, nowych pomysłów, a przede wszystkim radości z tego, że jedna z najstarszych ulic naszego miasta znów wypełnia się muzyką, śpiewem, tańcem, wystawami, działaniami artystycznymi, a przede wszystkim mieszkańcami Garwolina i całego powiatu – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.
Będzie jak za dawnych lat! Tych całkiem odległych zapisanych w pamięci najstarszych mieszkańców i uwiecznionych chociażby na zdjęciach, ale także tych całkiem bliskich, kiedy Senatorska stawała się wehikułem czasu i miejscem łączącym pokolenia.
Kiermasz rozmaitości
Siłą Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina od pierwszej edycji była oddolna inicjatywa mieszkańców, środowisk twórczych i społeczności szkolnych, historyków, pasjonatów, edukatorów. To dzięki zaangażowaniu tak wielu osób festiwal na Senatorskiej jest tak różnorodny i ciekawy. Co roku odsłania przez odwiedzającymi kolejne karty z historii, tradycji i kultury naszego regionu.
Nie inaczej będzie w tym roku. Na scenie i poza sceną dużo skocznej muzyki. Swoje stoiska z wieloma atrakcjami przygotowały szkoły: Zespół Szkół nr w Garwolinie, popularny „Ekonomik”, który świętuje 60-lecie swojego istnienia, Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Klub Seniora w Garwolinie, portal Garwolin.org. Swoje zbiory zaprezentują lokalni artyści oraz kolekcjonerzy. Licznie zaprezentują się także rękodzielnicy z całego powiatu. Wytwory ich rąk takie jak biżuterię, obrazy, rzeźby, szydełkowe maskotki czy naturalne kosmetyki będzie można zakupić i zabrać ze sobą do domu. Nie zabraknie także warsztatów – obok dedykowanych najmłodszym zajęć plastycznych, będą także warsztaty zielarskie, warsztaty robienia na drutach czy tworzenia drzewa genealogicznego.
– Bardzo się cieszę, że wydarzenie z wielkim potencjałem społecznym wraca w tym roku. Wielu mieszkańców z utęsknieniem czeka na tą wyjątkową niedzielę, kiedy przenosimy się w świat dawnego Garwolina – mówi Marzena Świeczak, burmistrz Garwolina.
Miron na Senatorskiej
Rok 2022 został ogłoszony rokiem Mirona Białoszewskiego – w związku z 100. rocznicą jego urodzin. Mając na uwadze powiązania tego wybitnego poety, prozaika, dramatopisarza i aktora teatralnego z Garwolinem oraz to, że nasze miasto pojawia się w jego twórczości, organizatorzy chcą włączyć się w te jubileuszowe obchody. „Miron na Senatorskiej” – takie hasło przyświeca tegorocznej edycji Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina.
Miron wystąpi roli głównej, zagra pierwsze skrzypce, a tłem do jego pierwszoplanowej roli będą mieszkańcy Garwolina – z historią i tradycjami. Niegdyś byliśmy inspiracją do tworzenia, nasze ulice były kopalnią pomysłów, rozmowy – natchnieniem, obserwacje – przyczynkiem do tworzenia kolejnych strof. Dziś Miron powraca na ulice Garwolina.
Podczas festiwalu będzie można między innymi posłuchać jego głosu z oryginalnych nagrań, na których czyta on fragmenty swojej twórczości, zobaczyć film z udziałem tych, którzy go znali, obejrzeć wystawę zawierającą fragmenty utworów dotyczących Garwolina czy odbyć przejażdżkę jego śladami. Białoszewskiemu poświęcona jest także tegoroczna festiwalowa gazeta.
Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina rozpocznie się o godzinie 15:00 tradycyjnym polonezem. Organizatorzy zachęcają do wzięcia aktywnego udziału w wydarzeniu, do przebrania się i korzystania z przygotowanych atrakcji.