Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina 2020. Senatorska ONline trwa w najlepsze. Dołączcie do naszego wirtualnego wydarzenia i zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy! Nie możemy się spotkać twarzą w twarz, ale możemy być razem!
– Festiwal Tradycji i Kultury Garwolina to festiwal z duszą. Raz w roku spotykamy się na ulicy Senatorskiej, żeby trochę powspominać – stare zwyczaje, legendy, tradycje rodzinne, ludzi, czy wreszcie miejsca ważne dla całych pokoleń. Spotykamy się, żeby potańczyć w rytm skocznej muzyki wygrywanej przez kapele ludowe, posłuchać staroklezmerskich utworów w wykonaniu naszych lokalnych muzyków, obejrzeć ciekawe wystawy historyczne, prezentacje czy też posmakować garwolińskich przysmaków. Festiwal tworzony jest przez mieszkańców, którzy na ten jeden dzień, oddają swoją wrażliwości, pasję, zaangażowanie innym – przyjaciołom, sąsiadom, znajomym, ale także wszystkim tak licznie odwiedzającym to miejsce. W tym roku ze względu na zakazy związane z pandemią koronawirusa święto na Senatorskiej spędzimy inaczej, nie w gwarnym tłumie, lecz w domowym zaciszu, wspominając edycje z lat poprzednich i mamy nadzieję, biorąc udział w aktywnościach, które przygotowaliśmy.
Wierzymy, że dzięki temu wirtualnemu przedsięwzięciu, mieszkańcy nie zapomną o festiwalu, a my obiecujemy, że za rok ze zdwojoną siłą przywrócimy na ulicę Senatorską radość, wrzawę i zabawę – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolnie, które jest głównym organizatorem wydarzenia.
Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina wystartowała 15 maja i potrwa do niedzieli. Przez trzy dni, na wszystkich będzie czekało sporo atrakcji. Będzie coś do obejrzenia, posłuchania, poczytania i oczywiście coś do zrobienia.
Poniżej znajdziecie linki do aktywności publikowanych w wydarzeniu na Facebooku (jeśli link jest jeszcze nieaktywny, to oznacza, że ten punkt programu się jeszcze nie rozpoczął. Zaglądajcie tu często! A najlepiej dołączcie do wydarzenia i bądźcie na bieżąco
Senatorska wczoraj i dziś – film
Tegoroczna edycja festiwalu jest wyjątkowa, bo wirtualna. Na Senatorskiej cisza i spokój, a w poprzednich latach o tej porze był jarmark, wrzawa i zabawa. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy film pokazujący Senatorską dziś i Senatorską w poprzednich latach w czasie festiwalu. Oglądając go, zastanówcie się, jakie pomysły na przyszłoroczną edycję przychodzą Wam do głowy. Dystans i „przymusowa” przerwa mogą okazać się doskonałym źródłem inspiracji!
Garwolińskie kolorowanki
To pomysł na relaks dla starszych i dobrą zabawę dla najmłodszych. Specjalnie przygotowane z okazji siódmej edycji festiwalu kolorowanki to głównie obrazki wyjęte z Senatorskiej z poprzednich edycji wydarzenia. Teraz można im nadać swój własny charakter.
Oko na oka. Przyglądamy się rosołowi – przepis bez tajemnic
Od rosołu się wszystko zaczęło! Przynajmniej jeśli chodzi o festiwal na Senatorskiej. I przyznajcie, niby to prosta zupa, a jednak często nie wychodzi taka, jak byśmy chcieli. Problematyczna szczególnie dla początkujących kucharzy. Specjalistki od rosołu z Senatorskiej – Iwona Kiełt i Elżbieta Buczek z Zespół Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki zdradzają kilka tajemnic. Teraz na pewno Wam się ugotuje!
To co jutro rosół? Podzielcie się koniecznie zdjęciami w komentarzach.
Retrolico, czyli jak wyglądasz w stroju z dawnych lat?
Jednym z charakterystycznych elementów festiwalu na Senatorskiej jest przebranie. Spacerując wzdłuż rozstawionych stoisk mijało się ortodoksyjnych Żydów, ubogie kwiaciarki, wytwornych panów i eleganckie panie. Przebieranie się zawsze było źródłem doskonałej zabawy. Nie rezygnujmy z niej także dziś! Zatem… Dołączcie do #garwolinskiRETROchallange2020
Krok 1. Znajdziecie na strychu, w starej szafie czy zapomnianym kufrze strój z dawnych lat. Wystylizujcie się, dobierzcie dodatki, a może nawet stwórzcie odpowiednią scenerię i… pstryknijcie sobie/dzieciom/całej rodzinie RETROfotkę.
Krok 2. Pod postem konkursowym w wydarzeniu na Facebooku wklejcie swoje zdjęcie i napiszcie dwie osoby, którym rzucacie wyzwanie. Zdjęcia można publikować do niedzieli 17 maja do godziny 23.59.
Krok 3. Bawcie się dobrze, oglądając pomysłowość innych i doceniając ich kreatywność i wyglądajcie wtorkowego popołudnia, kiedy to wyłonieni zostaną zwycięzcy. Najlepsze spośród opublikowanych zdjęć nagrodzone zostaną gadżetami związanymi z miastem i samym festiwalem.
Co wiesz o Garwolinie?
Co roku ze sceny Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina płyną pytania o historię Garwolina, miejscowe legendy i tradycje, znane i mniej znane miejsca oraz ludzi. Quiz cieszy się ogromną popularnością i zawsze jest okazją do wspomnień i świetnej zabawy. W tym roku inaczej – nie na Senatorskiej, a w wirtualnej rzeczywistości, ale pewnie z nie mniejszą przyjemnością można zmierzyć się z pytaniami, które, jak co roku, przygotował Tadeusz Zalewski. W trzech częściach quizu będą pytania o ludzi, miejsca i historię. Czwartą część testu przygotował Krzysztof Kot z portalu Garwolin.org. W niej oczywiście znaleźć będzie można stare zdjęcia. Pytania wcale nie są łatwe, ale to tym większa okazaj do wspólnej, rodzinnej, międzypokoleniowej zabawy.
Dla tych, którzy poradzą sobie najlepiej we wszystkich 4 quizach, będą nagrody. Quiz można także znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.
TrAdycja trafia do sieci
Spektakl plenerowy „trAdycja”, to podróż z biegiem rzeki, której fale osłaniają dawne historie małego leniwego miasteczka zawieszonego gdzieś w czasie i przestrzeni. Życie mieszkańców porządkują tu niezmienne tradycje, nienaruszalne wartości i zasady. Pewnego dnia rzeka jednak znika aby pojawić się w zupełnie innym miejscu. Zmienia kierunek, odkrywa jedne tajemnice, zakrywając inne. Już nic nie jest pewne, oczywiste, znajome. Codzienne czynności, to teraz tajemnicze rytuały, mieszające się ze snami i marzeniami. Rzeczywistość staje się odrealniona. Miasteczko przemienia się w Weronę przedzieloną rzeką niczym murem, dzielącym mieszkańców na lepszy i gorszy sort. Pranie koszul staje się zarzewiem konfliktu rodem z Szekspira, a rozwieszone na sznurach prześcieradła opowiadają miłosne sekrety. Welon Panny Młodej opowiada o skutkach małżeństwa a zamieszkujące w kurniku kury kryją w swych sercach marzenia o sławie i wielkości. Na tym niecodziennym tle rozkwita miłość miedzy dwojgiem młodych, którzy, jak to bywa, żyją tylko sobą. W finale młodość spotyka się ze starością, rewolucja z tradycją, miłość z małżeństwem. Co będzie dalej? Panta rhei.
Spektakl miał swoją premierę podczas Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina w 2018 roku. Teraz trafi do sieci. 17 maja 2020 roku o godzinie 17:00 będzie miał swoją premierę internetową.
Garwolskie pianie
Co roku na Senatorskiej, jak świeże bułeczki rozchodziło się „Garwolskie pianie”, czyli festiwalowy rocznik ilustrowany. Tym razem gazetę będzie można przeczytać w wersji elektronicznej lub wydrukować u siebie w domu. W tegorocznym „Garwolskim pianiu” znaleźć będzie można między innymi wspomnienia poprzednich edycji festiwalu, przeczytać o najstarszym murowanym budynku w mieście, o topograficznych zagadkach miasta, o powstającym wirtualnym muzeum czy zobaczyć, jak po wojnie odżywało życie kulturalne miasta.
Cuda i dziwy – przewodnik po foklorze
Każde spotkanie na Senatorskiej to także edukacja – uczenie poprzez zabawę, uczenie poprzez zabawę, czy przez patrzenie. W tegorocznej internetowej edycji także tego nie zabraknie. Specjalnie przygotowany przewodnik „Cuda i dziwy” po książkach podpowie, jak o folklorze i ludowości mówić dzieciom, jak ich zachęcić do spotkań z kulturą tradycyjną