Senatorska ONline wystartowała! Dołącz do nas!

Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina 2020. Senatorska ONline trwa w najlepsze. Dołączcie do naszego wirtualnego wydarzenia i zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy! Nie możemy się spotkać twarzą w twarz, ale możemy być razem!

– Festiwal Tradycji i Kultury Garwolina to festiwal z duszą. Raz w roku spotykamy się na ulicy Senatorskiej, żeby trochę powspominać – stare zwyczaje, legendy, tradycje rodzinne, ludzi, czy wreszcie miejsca ważne dla całych pokoleń. Spotykamy się, żeby potańczyć w rytm skocznej muzyki wygrywanej przez kapele ludowe, posłuchać staroklezmerskich utworów w wykonaniu naszych lokalnych muzyków, obejrzeć ciekawe wystawy historyczne, prezentacje czy też posmakować garwolińskich przysmaków. Festiwal tworzony jest przez mieszkańców, którzy na ten jeden dzień, oddają swoją wrażliwości, pasję, zaangażowanie innym – przyjaciołom, sąsiadom, znajomym, ale także wszystkim tak licznie odwiedzającym to miejsce. W tym roku ze względu na zakazy związane z pandemią koronawirusa święto na Senatorskiej spędzimy inaczej, nie w gwarnym tłumie, lecz w domowym zaciszu, wspominając edycje z lat poprzednich i mamy nadzieję, biorąc udział w aktywnościach, które przygotowaliśmy.
Wierzymy, że dzięki temu wirtualnemu przedsięwzięciu, mieszkańcy nie zapomną o festiwalu, a my obiecujemy, że za rok ze zdwojoną siłą przywrócimy na ulicę Senatorską radość, wrzawę i zabawę – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolnie, które jest głównym organizatorem wydarzenia.

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina wystartowała 15 maja i potrwa do niedzieli. Przez trzy dni, na wszystkich będzie czekało sporo atrakcji. Będzie coś do obejrzenia, posłuchania, poczytania i oczywiście coś do zrobienia.

Poniżej znajdziecie linki do aktywności publikowanych w wydarzeniu na Facebooku (jeśli link jest jeszcze nieaktywny, to oznacza, że ten punkt programu się jeszcze nie rozpoczął. Zaglądajcie tu często! A najlepiej dołączcie do wydarzenia i bądźcie na bieżąco 

Senatorska wczoraj i dziś – film

Tegoroczna edycja festiwalu jest wyjątkowa, bo wirtualna. Na Senatorskiej cisza i spokój, a w poprzednich latach o tej porze był jarmark, wrzawa i zabawa. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy film pokazujący Senatorską dziś i Senatorską w poprzednich latach w czasie festiwalu. Oglądając go, zastanówcie się, jakie pomysły na przyszłoroczną edycję przychodzą Wam do głowy. Dystans i „przymusowa” przerwa mogą okazać się doskonałym źródłem inspiracji!

Zobacz film

Garwolińskie kolorowanki

To pomysł na relaks dla starszych i dobrą zabawę dla najmłodszych. Specjalnie przygotowane z okazji siódmej edycji festiwalu kolorowanki to głównie obrazki wyjęte z Senatorskiej z poprzednich edycji wydarzenia. Teraz można im nadać swój własny charakter.

Pobierz kolorowanki

Oko na oka. Przyglądamy się rosołowi – przepis bez tajemnic

Od rosołu się wszystko zaczęło! Przynajmniej jeśli chodzi o festiwal na Senatorskiej. I przyznajcie, niby to prosta zupa, a jednak często nie wychodzi taka, jak byśmy chcieli. Problematyczna szczególnie dla początkujących kucharzy. Specjalistki od rosołu z Senatorskiej – Iwona Kiełt i Elżbieta Buczek z Zespół Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki zdradzają kilka tajemnic. Teraz na pewno Wam się ugotuje!
To co jutro rosół? Podzielcie się koniecznie zdjęciami w komentarzach.

Zobacz prezentację 

Retrolico, czyli jak wyglądasz w stroju z dawnych lat?

Jednym z charakterystycznych elementów festiwalu na Senatorskiej jest przebranie. Spacerując wzdłuż rozstawionych stoisk mijało się ortodoksyjnych Żydów, ubogie kwiaciarki, wytwornych panów i eleganckie panie. Przebieranie się zawsze było źródłem doskonałej zabawy. Nie rezygnujmy z niej także dziś! Zatem… Dołączcie do #garwolinskiRETROchallange2020

Krok 1. Znajdziecie na strychu, w starej szafie czy zapomnianym kufrze strój z dawnych lat. Wystylizujcie się, dobierzcie dodatki, a może nawet stwórzcie odpowiednią scenerię i… pstryknijcie sobie/dzieciom/całej rodzinie RETROfotkę.
Krok 2. Pod postem konkursowym w wydarzeniu na Facebooku wklejcie swoje zdjęcie i napiszcie dwie osoby, którym rzucacie wyzwanie. Zdjęcia można publikować do niedzieli 17 maja do godziny 23.59.
Krok 3. Bawcie się dobrze, oglądając pomysłowość innych i doceniając ich kreatywność i wyglądajcie wtorkowego popołudnia, kiedy to wyłonieni zostaną zwycięzcy. Najlepsze spośród opublikowanych zdjęć nagrodzone zostaną gadżetami związanymi z miastem i samym festiwalem.

Link do postu konkursowego

Co wiesz o Garwolinie?

Co roku ze sceny Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina płyną pytania o historię Garwolina, miejscowe legendy i tradycje, znane i mniej znane miejsca oraz ludzi. Quiz cieszy się ogromną popularnością i zawsze jest okazją do wspomnień i świetnej zabawy. W tym roku inaczej – nie na Senatorskiej, a w wirtualnej rzeczywistości, ale pewnie z nie mniejszą przyjemnością można zmierzyć się z pytaniami, które, jak co roku, przygotował Tadeusz Zalewski. W trzech częściach quizu będą pytania o ludzi, miejsca i historię. Czwartą część testu przygotował Krzysztof Kot z portalu Garwolin.org. W niej oczywiście znaleźć będzie można stare zdjęcia. Pytania wcale nie są łatwe, ale to tym większa okazaj do wspólnej, rodzinnej, międzypokoleniowej zabawy.
Dla tych, którzy poradzą sobie najlepiej we wszystkich 4 quizach, będą nagrody. Quiz można także znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.

Quiz 1 – LUDZIE 

Quiz 2 – MIIEJSCA

Quiz 3 – HISTORIA

Quiz 4 – STARE FOTOGRAFIE

TrAdycja trafia do sieci

Spektakl plenerowy „trAdycja”, to podróż z biegiem rzeki, której fale osłaniają dawne historie małego leniwego miasteczka zawieszonego gdzieś w czasie i przestrzeni. Życie mieszkańców porządkują tu niezmienne tradycje, nienaruszalne wartości i zasady. Pewnego dnia rzeka jednak znika aby pojawić się w zupełnie innym miejscu. Zmienia kierunek, odkrywa jedne tajemnice, zakrywając inne. Już nic nie jest pewne, oczywiste, znajome. Codzienne czynności, to teraz tajemnicze rytuały, mieszające się ze snami i marzeniami. Rzeczywistość staje się odrealniona. Miasteczko przemienia się w Weronę przedzieloną rzeką niczym murem, dzielącym mieszkańców na lepszy i gorszy sort. Pranie koszul staje się zarzewiem konfliktu rodem z Szekspira, a rozwieszone na sznurach prześcieradła opowiadają miłosne sekrety. Welon Panny Młodej opowiada o skutkach małżeństwa a zamieszkujące w kurniku kury kryją w swych sercach marzenia o sławie i wielkości. Na tym niecodziennym tle rozkwita miłość miedzy dwojgiem młodych, którzy, jak to bywa, żyją tylko sobą. W finale młodość spotyka się ze starością, rewolucja z tradycją, miłość z małżeństwem. Co będzie dalej? Panta rhei.

Spektakl miał swoją premierę podczas Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina w 2018 roku. Teraz trafi do sieci. 17 maja 2020 roku o godzinie 17:00 będzie miał swoją premierę internetową.

Link do spektaklu

Garwolskie pianie

Co roku na Senatorskiej, jak świeże bułeczki rozchodziło się „Garwolskie pianie”, czyli festiwalowy rocznik ilustrowany.  Tym razem gazetę będzie można przeczytać w wersji elektronicznej lub wydrukować u siebie w domu. W tegorocznym „Garwolskim pianiu” znaleźć będzie można między innymi wspomnienia poprzednich edycji festiwalu, przeczytać o najstarszym murowanym budynku w mieście, o topograficznych zagadkach miasta, o powstającym wirtualnym muzeum czy zobaczyć, jak po wojnie odżywało życie kulturalne miasta.

Pobierz gazetę

Cuda i dziwy – przewodnik po foklorze

Każde spotkanie na Senatorskiej to także edukacja – uczenie poprzez zabawę, uczenie poprzez zabawę, czy przez patrzenie. W tegorocznej internetowej edycji także tego nie zabraknie. Specjalnie przygotowany przewodnik „Cuda i dziwy” po książkach podpowie, jak o folklorze i ludowości mówić dzieciom, jak ich zachęcić do spotkań z kulturą tradycyjną

Zobacz przewodnik

Dołącz do wydarzenia