Srebrna Maska 2013 – mamy finalistów

W czwartek sala widowiskowa Domu Kultury stała się prawdziwą sceną teatralną. 8 zespołów walczyło o miejsca w wielkim finale XVIII Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Srebrna Maska”. Poziom był bardzo wysoki – do Siedlec pojadą najlepsi z najlepszych.

Do eliminacji powiatowych zgłosiło się w tym roku 8 zespołów – 5 ze szkół podstawowych, 2 z gimnazjów i 1 ze szkoły ponadgimanzjalnej. Spektakle w ich wykonaniu oceniało juty w składzie: Bernadetta Czerkawska, Julian Czaporowski i Rafał Matyka.

Jako pierwszy wystąpił Teatr Niepokój z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Woli Rębkowskiej ze spektaklem „Jestnienie”. Kierownikiem zespołu jest Anna Szyszka. To również autorka scenariusza, reżyser i scenograf przedstawienia. Na scenie zobaczyliśmy też Teatr „Rapsodia” z Publicznego Gimnazjum w Trąbkach. Młodzi artyści przedstawili spektakl pt „Samarytanin”. Kierownikiem zespołu, reżyserem i autorem opracowania muzycznego jest Elżbieta Radzięciak.

Zmagania w grupie szkół podstawowych otworzył spektakl „Czerwony Kapturek szuka księcia” w wykonaniu uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Wójcik w Wilkowyi. Kierownikiem zespołu i współreżyserem tego spektaklu jest Joanna Jaroniec. Drugim reżyserem – Zuzanna Siwek, a autorką scenariusza – Agnieszka Stawowska. Nad muzyką pracowali Joanna Jaroniec i Dariusz Maćkowiak.

Następną grupą, która zmierzyła się ze sceną, publicznością i poddała się ocenie jury był „Teatr bez nazwy” ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Rębkowie. W ich wykonaniu zobaczyliśmy spektakl pod tytułem „Sen Dorotki”. Autorką scenariusza jest Joanna Gutowska, za scenografię odpowiadała Teresa Tobiasz, a spektakl wyreżyserowały Monika Szablewska i Barbara Szmulik, która jest jednocześnie autorką opracowania muzycznego i kierownikiem zespołu.

Mieliśmy też gości spoza powiatu. Koło teatralne „Dziurawa kurtyna” ze Szkoły Podstawowej w Augustówce przedstawiło spektakl „Księżniczka na ziarnku grochu”. Kierownikiem zespołu i jednocześnie reżyserem, scenografem i autorką opracowania muzycznego jest Małgorzata Szostak.

Przedostatnim zespołem w kategorii zespołów dziecięcych był Teatr „Z dalekiego kraju” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Anielowie. Młodzi aktorzy przedstawili spektakl „O królewnie Miluszce”. Kierownikiem zespołu jest Karol Gałkowski – reżyser, scenograf i autor opracowania muzycznego w jednej osobie. Na koniec zobaczyliśmy Teatr „Tymczasem” z Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie. Tytuł spektaklu to „Puszyste i puchate”. Autorką scenariusza, reżyserem, scenografem i autorką opracowania muzycznego, a jednocześnie także kierownikiem zespołu jest Małgorzata Walenda.

Do tegorocznych eliminacji „Srebrnej Maski” zgłosiła się tylko jedna grupa teatralna ze szkół ponadgimnazjalnych. Honor młodzieży ratował Teatr „Nie Wiem” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sobolewie w spektaklu „Zraniony Pasterz” w reżyserii Karol Gałkowski.

Wybór najlepszych okazał się bardzo trudny. Jury zgodnie z regulaminem wybrało cztery zespoły, które na pewno pojadą do Siedlec. W tym zaszczytnym gronie znalazł się Teatr Niepokój z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Woli Rębkowskiej, „Teatr bez nazwy” ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Rębkowie, Teatr „Nie Wiem” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sobolewie oraz Teatr „Tymczasem” z Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie. Komisja przyznała także wyróżnienie młodym aktorom ze szkoły w Wilkowyi. Mamy nadzieję, że im także uda się pojechać na siedlecki finał.