Jesteśmy biało-czerwoni! Historyczna majówka

Zupełnie inaczej niż zazwyczaj, ale niemniej uroczyście. Osobno, ale jednak razem. Centrum Sportu i Kultury zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja oraz spędzenia tego majowego weekendu aktywnie – ze sportem i kulturą.

Bez wątpienia to będzie historyczna majówka. I nie tylko dlatego, że sięgamy pamięcią do odległego, 1791 roku, w którym uchwalona została Konstytucja 3 maja, ale także dlatego, że po raz pierwszy będziemy świętować indywidualnie, w gronie najbliższych, w zaciszach swoich domów.

– Po raz pierwszy 2 maja nie spotkamy się z mieszkańcami Garwolina na skwerku, by wspólnie celebrować Dzień Flagi, ale pomimo tego, chcemy wszystkich zachęcić, by świętowali, dlatego swoje propozycje przenosimy do przestrzeni wirtualnej. Niech ten majowy weekend upłynie nam w barwach biało-czerwonych. Przygotowaliśmy także aktywności sportowe i kulturalne – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Jesteśmy biało-czerwoni!

Takie hasło będzie przyświecało tegorocznym obchodom zarówno Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja. 2 maja w mediach społecznościowych Centrum Sportu i Kultury zostanie ogłoszony konkurs fotograficzny „Biało-czerwone barwy nieobojętne”. Zadaniem uczestników konkursu będzie wykonanie dowolnej fotografii, która będzie odzwierciedlała ich sposób na uczczenie barw narodowych, pod którymi gromadzimy się w chwilach radości i smutku. Formuła, wykonanie zdjęcia, a przede wszystkim pomysł będą ograniczone jedynie wyobraźnią uczestników.

Co wiesz o symbolach narodowych? Swoją wiedzę będzie można sprawdzić albo uzupełnić, korzystając ze specjalnie przygotowanego przewodnika graficznego.

Co roku 2 maja na skwerze w centrum Garwolina gromadzili się mieszkańcy, by wspólnie świętować i wpisać do specjalnej księgi życzenia dla Polski. Księga w tym roku nie może zostać wystawiona, ale życzenia będzie można złożyć wirtualnie – w komentarzu pod postem na profilu CSiK.

3 maja to upamiętnienie uchwalenia konstytucji z 1791 roku. W tym dniu Centrum Sportu i Kultury zachęci wszystkich do wykonania własnoręcznie kokardy narodowej – film instruktażowy krok po kroku pokaże, jak ten symbol narodowy wykonać w zaciszu domowym nawet z małymi dziećmi. Polskie przysłowie mówi, że droga do serca wiedzie przez żołądek, dlatego niedzielne popołudnie będzie także zachętą do okazania miłości ojczyźnie w kuchni. Na fanpage CSiK wjedzie przepis na biało-czerwone ciasto.

Biomorfy – wirtualny wernisaż wystawy

Weekend majowy będzie też okazją do spotkania z kulturą, sztuką i sportem. 1 maja o godzinie 18:00 na fanpage’u Galerii Kotłownia odbędzie się wirtualny wernisaż wystawy pt. „Biomorfy” autorstwa Katarzyny Kuty. Pierwotnie wernisaż miał się odbyć 13 marca w Galerii Kotłownia, ale epidemia pokrzyżowała plany. Teraz ekspozycję, która jest prezentowana w galerii, będzie mógł obejrzeć każdy.

Katarzyna Kuta urodziła się w Puławach. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Studiowała w Instytucie Sztuk Pięknych Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Działa twórczo w zakresie malarstwa, rzeźby oraz rysunku.

Więcej o wystawie 

Duathlon Garwoliński – Zrób to sam

1 maja odbędzie się także piąta edycja Duathonu Garwolińskiego. Tym razem zawodnicy zmierzą się z 7,5-kilometrową trasą biegową i 20-kilometrową trasą rowerową nie w Garwolińskiej Strefie Aktywności Gospodarczej, a w wybranej przez siebie lokalizacji. Zawody będą rozgrywane indywidualnie, a zwycięzcy zostaną wyłonieni na podstawie przesłanych przez zawodników wyników czasowych. Z pewnością ta edycja wydarzenia zapisze się wyjątkowo w historii.

Więcej o duathlonie 

Świętuj z CSiK! Dołącz do historycznej majówki na Facebooku